230918 Dum Studie E Skoda 1

Plzeň postaví další bytový dům. Nabídne dostupné bydlení pro mladé rodiny i seniory

Plzeň postaví za několik set milionů korun nový dům se 68 byty na náměstí Emila Škody poblíž centra. Má hotovou studii a teď zadá projekt, který by měl být hotový do roku a půl. Stavbu zaplatí ze svého. Město plánuje, že si vezme výhodný úvěr, jehož splátky chce hradit z nájmů bytů 2+kk a 3+kk. Po plánované výstavbě třech nových domů na Světovaru se 170 byty jde o druhý největší bytový projekt města.

„Objekt dotvoří a uzavře současný nedokončený až neutěšený blok domů. Stane se součástí východní strany nového náměstí Emila Škody. Centrální autobusové nádraží (CAN) a okolí promění v plnohodnotnou městskou čtvrť s byty, obchody, kancelářemi,“ řekl náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti). Lokalita se má rozvíjet v kvalitně urbanizovanou čtvrť s dostatkem zeleně a veřejných prostorů.

Podle Bosáka teď útvar koncepce a rozvoje města aktualizuje pro okolí CAN územní studii, která vymezí stavební bloky a stanoví regulaci pro výstavbu. Jeden z bloků je daný ulicemi Husova, Tylova, Husovým náměstím a náměstím Emila Škody.

Vnitroblok se zelení i obchody

„Budou to krásné byty moderní architektury, nebudou v kategorii sociálních. Bude to dostupné bydlení pro řadové Pzeňáky a bude se přidělovat podle kritérií, které se ještě určí,“ řekl Bosák. Stavba by měla začít koncem roku 2025 a má trvat přes rok.

Předpokládaná cena vyplyne z projektové dokumentace. „Pohybujeme se v nižších stovkách milionů. Ještě dořešíme parkování i rozložení bytů a nebytových prostor,“ řekl Bosák. Město nepočítá s dotacemi, ale s úvěrem. Podle Budkové se sice plánuje velká evropská podpora bydlení i projektů, ale ministerstvo pro místní rozvoj zatím nedalo dohromady jejich podmínky. „Souběžně s projektovou přípravou pracujeme na modelu financování úvěrem tak, aby nájmy platily za úvěr. Předběžný výpočet říká, že by to šlo,“ uvedl Bosák.

Nový dům má mít dvě podzemní podlaží s parkovacími stáními a šest nadzemních pater se sedmým ustupujícím. V přízemí budou nebytové prostory pro obchod a služby, ve vnitrobloku má být zeleň. „Byty jsou navrženy jak pro rodiny s dětmi, tak pro seniory. Vybrané jednotky lze také vybavit pro bydlení handicapovaných občanů,“ řekla radní Světlana Budková (STAN). Střecha bude zelená. Návrh také počítá s retenčními nádržemi pro zachycování dešťových vod pro závlahy zahrady ve vnitrobloku.

red