Vybagrovaná jáma v Holešovicích: Po 10 letech zde vyroste 75 bytů s autovýtahy

Po 14 letech se prázdný pozemek v pražských Holešovicích začíná měnit, na ploše mezi ulicemi Komunardů, Jateční a Tusarova vyroste do roku 2025 celkem 75 jednopodlažních i mezonetových bytů v projektu Linea Pura (Čistá linie). Výše investice dohromady dosáhne 1,5 miliardy korun.

Vybagrovaná jáma po demolici zarůstala za plotem v Holešovicích přes deset let. V roce 2015 byl mimo jiné městskou částí zamítnut projekt rozvlněné zástavby s budovami vysokými 37 a 44 metrů a developer změnil plán na dům s parkováním na širokých terasách domů. Vlastní parkování u bytů tak projekt nabídne i u mezonetového bytu s celkovou plochou 432 metrů čtverečních.

Linea Pura
Linea Pura
Linea Pura
Linea Pura
Linea Pura
Linea Pura
Linea Pura
Linea Pura

„Po 14 letech příprav se na jaře loňského roku dělaly přípravné a zemní práce práce a projekt se začal naplno stavět v prosinci. V tuto chvíli se uskutečňuje náročné založení stavby. Podle plánu by mělo být hotovo na přelomu let 2024 a 2025,“ řekl Viktor Vlček, jeden z majitelů firmy Bau-Invest, která je realizátorem stavby.

Vlček uvedl, že investice společnosti dosáhne 1,5 miliardy korun. Kapitál má být podle jeho slov výhradně český a financování je prostřednictvím českých finančních subjektů.

Vlastní autovýtahy i zahrádky

Domy budou mít vlastní soustavu 46 dvousetmetrových vrtů s tepelnými čerpadly, které budou poskytovat energii pro stropní vytápění a chlazení bytů. Developer odhaduje, že ušetří až 50 procent nákladů oproti vytápění plynem, dálkovým teplem nebo elektřinou. Ve vnitrobloku vznikne nový park, který doplní stromořadí po vnějším obvodu objektu.

Linea Pura
Linea Pura | Zdroj: de.fakto CZ

Jeden z největších bytů má mít celkovou plochou 432 metrů čtvereční, přičemž na byt připadá 206 metrů čtverečních a na terasy 226 metrů čtverečních. „Tento byt má možnost vjezdu vozem přímo před byt do šestého nebo sedmého patra za pomoci výtahu,“ řekl Vlček. Uvedl, že v nabídce projektu nechybí ani klasické šedesátimetrové bytové jednotky 2+kk.

Stavba se doplněním rozsáhlé proluky v blokové zástavbě ulice Komunardů nachází v pozici vstupní brány do Holešovic. „Její jednotná, ale diferenciovaná architektonická forma regeneruje uliční profil nábřežního vyústění ulice Komunardů. Architekturu objektu formují rozsáhlé předsazené terasy před byty, sloužící relaxaci, ochraně před hlukem z ulice a evokující pocit bydlení ve vlastní vile. Všechny obytné místnosti jsou propojeny s ozeleněnými terasami posuvnými francouzskými okny,“ vysvětluje architekt projektu Petr Marek z ateliéru de.facto CZ.

Linea Pura
Linea Pura | Zdroj: de.fakto CZ

„Věže autovýtahů umožňují příjezd autem až na vlastní terasu, kde jsou vyhrazené plochy stání, které mohou sloužit i k dalším aktivitám díky primárnímu parkování v podzemním podlaží. Vstupy do vybraných bytů jsou řešeny přes zimní zahrady, které lze propojit s terasami otevřením prosklených stěn. Skrz francouzská okna a celoskleněná zábradlí teras je zajištěn maximální a přitom pozvolný kontakt interiéru s exteriérem,“ doplňuje Marek.

V přízemí je plánována kavárna, prodejna potravin, showroom kuchyní a podle developera největší obchod s prémiovými víny ve střední Evropě na ploše 500 metrů čtverečních.

red