Bydlení v zelené Praze? Finišuje výstavba obytného souboru Vilapark Klamovka

Výstavba projektu společnosti Metrostav Development, Vilapark Klamovka, se chýlí ke svému konci. V nabídce je posledních 14 z celkového objemu 117 bytů. Obytný soubor s osmi bytovými domy z pera architektonického studia City Work Architects, je nabušený krásnými výhledy a klidným prostředím plným zeleně.

„Stavba byla jako celek zkolaudována v lednu 2024. Aktuálně dokončuje generální dodavatel odstraňování vad a nedostatků z přejímky díla a byl zahájen proces podpisu kupních smluv s klienty a postupné předávání bytů jejich novým vlastníkům,“ uvádí ředitel developmentu za Metrostav Development Petr Štyler.

Vilipark Klamovka
Vilapark Klamovka
Vilapark Klamovka
Vilapark Klamovka
Vilapark Klamovka
Vilapark Klamovka
Vilapark Klamovka
Vilapark Klamovka

„S autory návrhu City Work Architects se nám spolupracovalo velice dobře. Od samého začátku jsme projekt vnímali stejně s tím, že okolí parku Klamovka je jedním z nejatraktivnějších míst v Praze, byla pro nás tato synergie stěžejní,“ komentuje spolupráci s architektonickým studiem Petr Štyler.

Lokalita: zahradní město

Vilapark Klamovka se nachází na Praze 5, v atraktivní obytné lokalitě Hřebenky. Jde o strukturu zástavby tzv. zahradního města, která si klade za cíl propojení benefitů infrastruktury města s dostupností zelených ploch. K oblasti tak neodmyslitelně patří velké množství parků. Velkým plusem je také bohaté rozmístění ploch pro rekreaci a občanské vybavenosti. Inu, co víc si v Praze přát.

Vilapark Klamovka
Vilapark Klamovka | Zdroj: Vilapark Klamovka s.r.o.

Bez průtahů to nejde.

Příběh Vilaparku Klamovky začal již v roce 2006. V tehdejším znění Územního plánu počítala parcela s umístěním sportovních zařízení a veřejné vybavenosti. Co by taky ne. Donedávna zde stály tenisové kurty. Navíc, Vilapark Klamovka sousedí s parkem Klamovka a se základní školou. Sportoviště by se jistě hodila, avšak žádný konkrétní plán na stole nebyl.

Metrostav Development měl před sebou nelehký úkol. Přesvědčit vedení města pro realizaci změny územního plánu za účelem realizace obytného souboru. A vypořádat se s dotčenými orgány. A se zástupci veřejnosti. Dle zjišťovacího procesu EIA z roku 2013 počítal původní záměr s devíti bytovými domy s až sedmi podlažími. Rezidenti měli mít k dispozici dokonce přes 230 parkovacích míst. V rámci jednání musel být projekt zredukován. A tak Vilapark Klamovka dostala dnešní decentní podobu.

„…Projekt je pomyslně spojený ze dvou částí s rozdílnou architekturou. Vyšší moderní městské domy s výhledem na Prahu a nižší viladomy se společným vnitroblokem vhodné zejména pro rodinný život,“ rozvádí charakter projektu Petr Štyler.

Vilapark Klamovka
Vilapark Klamovka | Zdroj: Vilapark Klamovka s.r.o.

Výhledy na panorama Prahy

Severní hranice parcely doplňuje ulici Podbělohorská o 4 střídmé bytové domy s bílou fasádou. Výškově nerazí díky svažitosti pozemku. A to ani se svými 6ti podlažími. Jižní fasády napovídají hlavní jeviště života Vilaparku Klamovka. Jsou doplněny o akcent ve formě triangulárních balkonů, které svým tvarem a umístěním vybízí k trávení teplých dní a pozorování panoramatu Prahy.

Druhý typ zástavby je tvořen čtyřmi 4patrovými viladomy s fasádou z dřevěných lamel a společným vnitroblokem. Jsou skryty před okolím v zeleni, v jižní části pozemku. Mají působit zejména rodinnou atmosférou a klidem. Toho je dosaženo privátní zahradou s vysokými stromy a zelení s charakterem kvetoucí louky.

Ani na prostupnost se nezapomnělo. Jak by taky mohlo, když jde o neoddělitelnou součást koncepce zahradního města. Zeleň ve městě nemá jen být. Má být prostupná.

„…Dva typy zástavby rozděluje veřejná pěší stezka, plynule navazující na park Klamovka, která propojí původní historický park s nově vznikajícím parkem s hřišti ve východní části řešeného území,“ doplňuje ředitel developmentu Petr Štyler.

Vilapark Klamovka
Vilapark Klamovka | Zdroj: Vilapark Klamovka s.r.o.

Vybere si každý

Byty jsou nabízeny v dispozicích od 1+kk až po 5+kk. Cenové rozpětí zbylých bytových jednotek se pohybuje mezi 6,5 a 20,5 miliony korun. Cenovka zpravidla odpovídá 165.000, – za m2, což je dnešním standardem na poli obytných novostaveb. Samozřejmostí je také možnost příplatkového parkovacího stání. V suterénech obou bytových souborů jsou dvě oddělená parkoviště s kapacitou 140 parkovacích míst.

Dle ředitele developmentu Metrostav Development Petra Štylera jsou byty výjimečné nejen lokalitou, ale také vysokým standardem vybavení.

Budoucnost okolí Klamovky

Vilapark Klamovka není jediným realizovaným projektem v oblasti zahradního města Hřebenky. V blízkém okolí byl v nedávné době dokončen například projekt Rezidence Klikovka, ve fázi realizace jsou také projekty Klamovka five, nebo Starokošířská avenue. V dlouhodobém horizontu se obyvatelé Klamovky mohou těšit mimo jiné na revitalizaci podél dopravní spojky Plzeňská s názvem Motolské údolí.

Vilapark Klamovka

Lokalita: Praha, Česko
Autor návrhu: City Work Architects
Počet bytů: 117
Počet garážových stání: 140
Plocha: 17.730 m2
Plánované dokončení: 1Q 2024
Investor: Vilapark Klamovka s.r.o.
Developer: Metrostav Development a.s.
Výše investice: 1mld+