Záchrana lokomotivní výtopny v železniční stanici Kořenov

Záchrana lokomotivní výtopny v železniční stanici Kořenov

Lokomotivní topírna v Kořenově byla postavena v roce 1903. Sloužila až do roku 1987, kdy se pod náporem sněhu zřítila střecha. Budova pak chátrala až do roku 2015. Tehdy se spolku místních nadšenců podařilo sehnat finanční prostředky i grant na projekt obnovy.

Záchrany památkově chráněné budovy na ozubnicové železnici Tanvald – Kořenov se chopil architektonický ateliér Alej pod taktovkou Ivana Lejčara a Petra Lédla. Autorům se podařilo vytvořit živé interaktivní železniční muzeum, ve kte­rém jsou uloženy a zpřístupněny sbírky historických železničních vozidel. Ruina výtopny byla opravena na základě původních plánů. Architekti ve svém projektu přistoupili k rekonstrukci citlivě, s res­pektem k historické hodnotě budovy.

Kontrast s historií

Stávající kamenné zdivo bylo doplněno a zpevněno, vrata a okna jsou replikami původních výplní. Součástí střešní konstrukce jsou dymníky dle původních výkresů, střešní plášť připomíná původní krytinu. Podle dnešních statických norem nebylo možné uspokojivě realizovat původní ocelovou konstrukci střechy. Byla proto zvolena nová dřevěná konstrukce.

Původní stav (foto: Petr Prokeš)

 Původní stav (foto: Petr Prokeš)

Stav po rekonstrukci (foto: Pavel Vlček)

 Stav po rekonstrukci (foto: Pavel Vlček)

Ta zejména v interiéru ostře kontrastuje s historickým prostředím. Konstrukci tvoří dřevěné lepené nosníky. Hlavní nosníky jsou podepřeny ocelovými sloupy ve tvaru písmene V. Dřevěné nosníky jsou vzájemně kotvené přes ocelové patky.

Konstrukce střechy kontrastuje s historickým prostředím. (foto: Pavel Vlček)

 Konstrukce střechy kontrastuje s historickým prostředím. (foto: Pavel Vlček)

Variabilita prostoru

Podlaha vnitřní haly je betonová, montážní kanály a koleje je možné zakrýt dřevěnými pláty. Objekt tak slouží jako místo pro „ustájení“ historických železničních vozidel, příležitostně také jako hala pro výstavy a kulturní akce.

„Pohádky o mašinkách“ (foto: Pavel Šturm)

 „Pohádky o mašinkách“ (foto: Pavel Šturm)

Autoři projektu se zabývali také blízkým okolím výtopny. Plochy byly očištěny od náletové zeleně, zpevněny žulovým perkem a částečně zatravněny. Projekt i realizace probíhaly pod přímým dohledem památkářů. Architektům se podařilo vytvořit krásný velkorysý prostor s osobitou atmosférou, ve kterém propojili ducha minulého století se současností.

Rekonstrukce topírny

Místo: Kořenov, Liberecký kraj
Architekti: van Lejčar, Petr Lédl
Statika: Tomáš Štejfa
Spolupráce: Vladislav Kašper
Investor: Železniční společnost Tanvald, o. p. s., podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska
Projektant: ALEJ – architektonický ateliér Praha
Generální dodavatel: BREX, s. r. o., Liberec
Projekt: 2015
Realizace: 2015 – 2016

 

TEXT: TEREZA JANIŠOVÁ, FOTO: PAVEL VLČEK, PAVEL ŠTURM, PETR PROKEŠ, IVAN LEJCAR

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 4/2017.