Nizozemský sportovní areál: Budova a hráz v jednom

Nový polyfunkční areál ETB Sombroek v nizozemské obci Edam-Volendam přináší sportovcům zdravé a udržitelné životní prostředí. Interiér objektu je díky rozměrnému prosklení úzce propojený s exteriérem. Inspirací pro budovu nápadného tvaru s šikmými fasádami byla poloha objektu i okolní příroda, například blízkost hráze IJsselmeer.

Společnost Kuiper Steur Architecten z nizozemského Assendelftu vyhrála v září 2017 výběrové řízení na projekt sportovního areálu ETB Sombroek. Základní kámen byl položen po vypracování projektu, povolení a stavebním řízení v listopadu 2020.

Sportovní areál se nachází necelých 200 km od Markermeeru u Volendamu. V polyfunkčním objektu založeném na pilotách se kromě tělocvičny nachází sál na gymnastiku a fitness, dva taneční sály a sály pro jógu a bojová umění.

Uhlíková neutralita a regenerační využití energie

Z urbanistického hlediska je pozoruhodná budova harmonickým doplněním a vylepšením celého místa: Architektura je inspirována exponovanou polohou u moře, větrem, počasím a okolní přírodou. Propracovaný energetický a ekologický koncept objektu vznikl v úzké spolupráci architektů a zúčastněných odborných projektantů.

Sportovní areál je plánován jako CO₂ neutrální, vybavený tepelným čerpadlem, solárními panely, vegetační střechou (zásobník na vodu), opakovaně použitelnými, bezúdržbovými, ekologickými systémy a stavebními produkty, které lze po použití demontovat.

Sportovní areál ETB Sombroek
Sportovní areál ETB Sombroek | Zdroj: RAKO

Zajímavostí je, že v celém objektu používají architekti ze společnosti Kuiper Steur Architecten keramické obklady české značky RAKO. Obkládačky série Color One v odstínech zelené/červené a oranžové/modré zvýrazňují jinak bíle obložené plochy stěn ze stejného materiálu. Je za tím promyšlený barevný koncept, který představuje barvy erbů obou částí obce, Edam (zelená a červená) a Volendam (oranžová a modrá).

Architektonický koncept vytváří úzký vztah mezi vnitřním a venkovním prostorem. Zelená střecha, která se klene nad sportovní budovou, doslova spojuje přírodu a architekturu. Důsledná kombinace přírodního prostoru a architektury budovy pokračuje i ve velkoryse proskleném vstupním prostoru.

Sportovní areál ETB Sombroek
Sportovní areál ETB Sombroek | Zdroj: RAKO

Sportovní areál ETB Sombroek

Lokalita: Edam-Volendam, Nizozemí
Architekt: Kuiper Steur architekti
Investor: Obec Edam-Volendam s přispěním společnosti Electro Technical Bureau Sombroek
Stavba: listopad 2020 – březen 2022

red