Volnočasový areál Jammertal pod Nuselským mostem: Skejťáky vystřídali na zimu bruslaři

Nový volnočasový areál v parku Folimanka pod Nuselským mostem, který navrhla pražská architektonická kancelář LOXIA, funguje už půl roku. Namísto zimního spánku to v něm žije snad ještě víc než v létě. Při návrhu se myslelo na multifunkčnost a celoroční provoz.

„Při návrhu šlo především o to, aby byl areál multifunkční, a to i co se týče ročního období, proto jsme pro zimní provoz navrhli kluziště, což odpovídalo i zadaní, které vznesla i MČ Prahy 2. Hlavním cílem pro nás bylo vdechnout život místu, které nemohli místní obyvatelé s ohledem na jeho neutěšený stav a chybějící zázemí pořádně využívat,“ říká architektka Jana Mastíková, autorka projektu.

Volnočasový areál Jammertal
Volnočasový areál Jammertal
Volnočasový areál Jammertal
Volnočasový areál Jammertal
Volnočasový areál Jammertal
Volnočasový areál Jammertal
Volnočasový areál Jammertal
Volnočasový areál Jammertal

Speciální ovál kluziště se po skončení sezóny díky mobilní chladicí technologii a propojení zdrojů skrytému pod zemí opět lehce promění znovu na jasně modrou plochu určenou zejména pro kolečkové sporty, jako jsou skateboarding, jízda na koloběžce nebo kolečkových bruslích, vhodný je například i pro roller derby.

Vyleštěno k dokonalosti

„Právě vybudování víceúčelové plochy v podobě velkého modrého oválu, který je jedním z hlavních prvků volnočasového areálu Jammertal, bylo z celého projektu nejnáročnější. Jednalo se v zásadě o sochařskou práci – okraje a záhyby oválu modelovali a leštili odborníci ručně, protože pro jízdu na skateboardu je nezbytné, aby byl povrch dokonale hladký. Vynaložené úsilí ale stálo za to a na oválu se od srpna loňského roku proháněli nadšení skateboardisté, kterým zdařile sekundovali koloběžkáři,“ přiznává velkou výzvu i pocit zadostiučinění architektka Jana Mastíková.

Volnočasový areál Jammertal
Volnočasový areál Jammertal | Zdroj: Loxia

Nevyužívaný hliněný plácek tak architekti přeměnili na místo, kde lidé mohou smysluplně trávit svůj volný čas, bez ohledu na jejich věk ani roční období. Popularitě mezi Pražany nahrává i moderní pojetí všech architektonických prvků a úprav, které se inspirovaly přístupem měst ve Skandinávii.

Architekti řešili také dříve nelogicky umístěné vstupy do parku. V rámci přestavby byly již existující dvě hlavní cesty propojeny jednou spojovací cestou, na kterou jsou navázané jednotlivé architektonické prvky a která společně se žlutým ocelovým schodištěm návštěvníky zcela přirozeně provede celým areálem. Součástí revitalizace byly i sadové úpravy, v parku přibyly stovky nových stromů a keřů a tisíce rostlin.

Název „Jammertal – volnočasový areál Folimanka“ vznikl z původního německého označení Nuselského údolí „Jammer Tal“ neboli Údolí nářků z doby zpustošení za třicetileté války.
Volnočasový areál Jammertal
Volnočasový areál Jammertal | Zdroj: Loxia

Na místo se též vrátila původní socha skateboardisty, která je svého druhu první na světě. Legendární bronzovou sochu z roku 1982 a dílny sochaře Jaroslava Hladkého se podařilo zrekonstruovat díky veřejné sbírce. Také současný pomník Z vlastního rozhodnutí – Memento mori od Krištofa Kintery byl do projektu zahrnut – v rámci budování Jammertálu byl lehce přesunut a konečně napojen na elektřinu, dílo je tak po letech úplné.

red