Volnočasový areál Jammertal pod Nuselským mostem: Skejťáky vystřídali na zimu bruslaři

Nový volnočasový areál v parku Folimanka pod Nuselským mostem, který navrhla pražská architektonická kancelář LOXIA, funguje už půl roku. Namísto zimního spánku to v něm žije snad ještě víc než v létě. Při návrhu se myslelo na multifunkčnost a celoroční provoz.

„Při návrhu šlo především o to, aby byl areál multifunkční, a to i co se týče ročního období, proto jsme pro zimní provoz navrhli kluziště, což odpovídalo i zadaní, které vznesla i MČ Prahy 2. Hlavním cílem pro nás bylo vdechnout život místu, které nemohli místní obyvatelé s ohledem na jeho neutěšený stav a chybějící zázemí pořádně využívat,“ říká architektka Jana Mastíková, autorka projektu.

Speciální ovál kluziště se po skončení sezóny díky mobilní chladicí technologii a propojení zdrojů skrytému pod zemí opět lehce promění znovu na jasně modrou plochu určenou zejména pro kolečkové sporty, jako jsou skateboarding, jízda na koloběžce nebo kolečkových bruslích, vhodný je například i pro roller derby.

Vyleštěno k dokonalosti

„Právě vybudování víceúčelové plochy v podobě velkého modrého oválu, který je jedním z hlavních prvků volnočasového areálu Jammertal, bylo z celého projektu nejnáročnější. Jednalo se v zásadě o sochařskou práci – okraje a záhyby oválu modelovali a leštili odborníci ručně, protože pro jízdu na skateboardu je nezbytné, aby byl povrch dokonale hladký. Vynaložené úsilí ale stálo za to a na oválu se od srpna loňského roku proháněli nadšení skateboardisté, kterým zdařile sekundovali koloběžkáři,“ přiznává velkou výzvu i pocit zadostiučinění architektka Jana Mastíková.

Volnočasový areál Jammertal
Volnočasový areál Jammertal | Zdroj: Loxia

Nevyužívaný hliněný plácek tak architekti přeměnili na místo, kde lidé mohou smysluplně trávit svůj volný čas, bez ohledu na jejich věk ani roční období. Popularitě mezi Pražany nahrává i moderní pojetí všech architektonických prvků a úprav, které se inspirovaly přístupem měst ve Skandinávii.

Architekti řešili také dříve nelogicky umístěné vstupy do parku. V rámci přestavby byly již existující dvě hlavní cesty propojeny jednou spojovací cestou, na kterou jsou navázané jednotlivé architektonické prvky a která společně se žlutým ocelovým schodištěm návštěvníky zcela přirozeně provede celým areálem. Součástí revitalizace byly i sadové úpravy, v parku přibyly stovky nových stromů a keřů a tisíce rostlin.

Název „Jammertal – volnočasový areál Folimanka“ vznikl z původního německého označení Nuselského údolí „Jammer Tal“ neboli Údolí nářků z doby zpustošení za třicetileté války.
Volnočasový areál Jammertal
Volnočasový areál Jammertal | Zdroj: Loxia

Na místo se též vrátila původní socha skateboardisty, která je svého druhu první na světě. Legendární bronzovou sochu z roku 1982 a dílny sochaře Jaroslava Hladkého se podařilo zrekonstruovat díky veřejné sbírce. Také současný pomník Z vlastního rozhodnutí – Memento mori od Krištofa Kintery byl do projektu zahrnut – v rámci budování Jammertálu byl lehce přesunut a konečně napojen na elektřinu, dílo je tak po letech úplné.

red