Sportovní sci-fi budovy? Čína staví unikátní areál s arénami „vrostlými“ do země

Ráj pro sportovce. Tak bychom mohli popsat téměř všechny velké sportovní komplexy na světě. Ten v čínské provincii Če-ťiang však nabízí něco, co se jen tak nevidí.

Architektonické studio MAD Architects pojalo projekt sportovního komplexu Čchü-čou-ši tak, že se výsledek vymyká dosud známým konceptům podobných staveb. Na ploše 700 tisíc m2 najdeme několik sportovišť, která spojuje mimo jiné to, že budou vypadat, jako by vyrůstaly přímo ze země.

Stadion Čchü-čou
Stadion Čchü-čou
Stadion Čchü-čou
Stadion Čchü-čou
Stadion Čchü-čou
Stadion Čchü-čou
Stadion Čchü-čou
Stadion Čchü-čou

Nápad tohoto rozměru koresponduje s okolním terénem. Čchü-čou-ši je historické město 400 kilometrů jihozápadně od Šanghaje. Na východě a západě je obklopeno hustými lesy, zatímco jeho zvlněný vnější profil odráží horský hřeben.

Zatím byla dokončena pouze první část projektu, které dominuje stadion s kapacitou 30 000 míst. Tvar stadionu plně zapadá do okolního terénu v souladu s filozofií, která platí pro celý komplex. Tím se výrazně liší od obvyklého pojetí velkých a známých stadionů, které často vyčnívají z městské zástavby.

Prostorná aréna

„Vlnovitý“ stadion dobře zapadá do reliéfu svého okolí a nebýt odlišné barvy střechy, mohl by téměř zcela splynout s okolím. Jeho hlavním rysem je také jeho exteriér, který téměř zcela zakrývá prostory v jeho bezprostřední blízkosti a z určitých pohledů vypadá, jako by se dotýkal střechy.

Zakladatel společnosti MAD Architects Ma Yansong ho vnímá jako dílo land artu, které se ponořuje do přírody a vítá všechny, kdo sem přijdou, ať už sportovat, nebo jen sledovat dění na hřišti.

Stadion Čchü-čou
Stadion Čchü-čou | Zdroj: CreatAR Images

Betonová konstrukce je pokryta zelení, čímž je dosaženo efektu arény „vyrůstající z kopce“. Tento krycí prvek však nevrhá všechny prostory pod sebou do bezbřehé tmy, z níž se návštěvník může vymanit pouze za pomoci umělého osvětlení. Architekti zajistili, aby celé okolí arény obsahovalo otvory, které přivádějí přirozené světlo do garáží nebo vstupních úrovní stadionu.

Ačkoli popis exteriéru může naznačovat, že stadion je spíše uzavřeným typem budovy, opak je pravdou. Ze sedadel na tribunách lze z různých úhlů pohlédnout na prvky okolní městské zástavby. Ty lze pozorovat při pohledu skrze prostory pod střešní konstrukcí.

Tento efekt je způsoben tím, že ocelovou střechu drží devět pilířů, mezi nimiž je rozpětí 95 metrů. Zvenčí se tak návštěvník dostane jakoby na horizont objektu, odkud se mu naskytne částečný pohled do vnitřku arény. Z této části však není přístup do hlediště.

Stadion Čchü-čou
Stadion Čchü-čou | Zdroj: CreatAR Images

Mělká koncepce tribun oválného tvaru opticky zvětšuje velikost arény, která poněkud připomíná zmenšenou verzi italského olympijského stadionu v Římě. Kapacita čínské „svatyně“ však nepatří k největším v zemi. Má sice o třetinu více míst než největší fotbalový stadion v Česku, kde sídlí Slavia, tedy 30 tisíc míst, ani to však nestačí na to, aby se z hlediska kapacity zařadil mezi 80 největších stadionů v Číně.

Nestává se často, že by arény byly uvnitř působivé, ale v tomto případě oblé rysy betonových bloků umocňují dojem z návštěvy celého parku. A jsou také v souladu s filozofií, podle níž je sportovní komplex Čchü-čou-ši budován.

Vzdušný dojem arény nekazí ani ocelová konstrukce střechy, kterou projektanti obalili syntetickou polymerovou tkaninou s akustickými vlastnostmi i částečnou propustností světla. Horní část střechy je již opatřena odolnějším materiálem, který logicky chrání diváky před deštěm.

Stadion Čchü-čou
Stadion Čchü-čou | Zdroj: CreatAR Images

Světový unikát

Organický design arény Čchü-čou-ši chce vyvolat dojem, že vše je zde v souladu s přírodou. Ale rovnou si sundejme růžové brýle. Tak ideální to není, i když je stadion postaven s důrazem na moderní a „zelené“ prvky. Většina jeho zařízení se nachází pod úrovní terénu.

Vnější konstrukce je navržena tak, aby absorbovala a zadržovala dešťovou vodu. Betonové části stadionu byly vyrobeny přímo na místě, čímž se snížila uhlíková stopa spojená s dopravou. Jako dílo land artu vybrala společnost MAD rostliny specifické pro daný region, které vyžadují méně údržby, což dále zvyšuje úsporu vody.

Stadion Čchü-čou
Stadion Čchü-čou | Zdroj: CreatAR Images

Stadion Čchü-čou ztělesňuje první ze dvou fází výstavby komplexu sportovního parku Čchü-čou-ši. První plány projektu spatřily světlo světa v roce 2018 a netrvalo dlouho a stavba byla zahájena. Po úplném dokončení bude čínský areál kromě velkého stadionu zahrnovat sportovní halu s 10 tisíci místy, muzeum vědy a techniky, hotel, bazén s tribunami pro 2 tisíce diváků, centrum pro mládež a obchodní prostory. Po dokončení se sportovní park Čchü-čou-ši stane největším zemí „chráněným“ komplexem na světě.

Quzhou (Čchü-čou‘) Sports Campus

Architekt: MAD Architects
Rozloha celého projektu: 700 000 m²
Kapacita hlavního stadionu: 30 tisíc míst
Realizace 1. etapy: 2018-2021