Vzdělávací centrum v Thajsku děti neděsí, ale láká

Vzdělávací centrum Thajsko 10

Míst, určených pro volnočasové aktivity a hravé učení dětí není nikdy dost a toto vzdělávací centrum, které vzniklo jen pár kroků od moře na thajském ostrově Koh Kood, by mohlo jít jiným podobným institucím příkladem. Děti zde najdou nejen mnoho aktivit, šitých na míru, současně však vlastně jakoby mimochodem získají nové poznatky z mnoha oblastí.

Centrum, určené pro děti pobývající v luxusním letovisku Soneva Kiri, navrhla holandská firma 24H-architecture a vzniklo ve spolupráci tohoto studia a místních architektů Habita. Zcela se však liší od staveb, jež jsou s luxusními letovisky spojovány – nejde o žádný hotelový komplex či výškovou budovu z betonu a skla, na hony vzdálené místní tradiční architektuře.

Vzdělávací centrum Thajsko 5

S ohleduplností k přírodě

Základním požadavkem zadavatele, společnosti Six Senses, bylo maximální využití lokálních zdrojů jak materiálových, tak pracovních, zohlednění udržitelnosti projektu a minimalizace narušení původního rázu krajiny. A jak je z výsledku patrné, holandská architektonická kancelář 24H – architecture, která se na podobné projekty specializuje, se tohoto úkolu zhostila na výbornou.

„Stavebním“ materiálem je rychle rostoucí bambus, jehož je na ostrově dost a dost. Ten dodává objektu na stabilitě a lehkosti současně. V interiéru bylo použito dřevo blahovičníku pobřežního z čeledi myrtovitých, také nazývaného eukalyptus. Červenou barvou velmi dobře ladí s hnědými odstíny bambusu.

Vzdělávací centrum Thajsko 3

Rozmanité aktivity i hravé vzdělávání

Centrum je vybaveno tak, aby zde našly zajímavé aktivity či příležitosti k učení hrou všechny děti, které je navštíví. K dispozici mají místnost pro vzdělávací přednášky či divadelní hry, hernu a nechybí ani knihovna, neboť tvůrci jsou si vědomi toho, že knihy zábavnou formou vzdělávají, rozvíjejí fantazii a zvyšují slovní zásobu.

Jsou zde i různá zákoutí, která návštěvníky seznamují s tradicemi, lokální kulturou či medicínou a třeba kuchyní. Důležitým aspektem je směřování aktivit tak, aby nenásilnou formou zvyšovaly ekologické povědomí dětí.

Centrum nabízí prostor také pro odpočinek batolat včetně hygienického zázemí. Větší děti zaujme také zeleninová zahrada, kde se mohou dozvědět, odkud pochází jejich jídlo a zkusit si společně s kuchařem nějaké připravit.

Vzdělávací centrum Thajsko 14

Lehkost, vzdušnost a dostatek světla

Ladné tvary dřevostavby vycházejí z umístění na skalnatém břehu nedalekého zálivu – objekt nevyčnívá, neruší, spíše je příjemným překvapením. Konstrukce, výběr stavebních materiálů a vybavení byly voleny tak, aby korespondovaly s místními tropickými bioklimatickými podmínkami, vysokou vlhkostí a vydatnými dešti.

Jednu z nejdůležitějších funkcí zde má proto střecha, připomínající vlnu, která dobře odvádí přebytečnou vodu. Otevřená kostra a schodiště navíc umožňují přirozené proudění vzduchu a průsvity ve zvýšené střeše propouští do interiéru co nejvíce denního světla, umělé osvětlení je tedy využíváno co nejméně. Tento koncept současně přispívá ke snížení energetických nároků budovy.

Vzdělávací centrum Thajsko 13

 

Základní informace:
Název projektu: Dětské ekologické a vzdělávací centrum
Lokace: Resort Soneva Kiri Six Senses, Koh Kood, Thajsko
Návrh: Architekt 24H> architektura
Design: Boris Zeisser a Maartje Lammersová, spolupráce Olav Bruin, Anne Laure Nolen
Projekt: 2007, realizace 2008-2009
Stavební náklady 160.000 EUR
Podlahová plocha: 165 m2
Foto: Boris Zeisser Natrufied
Text: Daniela Bartošová
RubrikyŠkoly