Rekonstrukce dvora mateřské školy

Školky jsou typologií, která velmi snadno svádí k přemíře výrazných barev a přezdobenosti. Redesign dvora mateřské školy v kanadském Montrealu se ale úspěšně vyhnul kýči a proměnil dříve nudnou asfaltovou plochu na stimulující prostředí.

Původní venkovní prostory mateřské školky v montrealské čtvrti Rosemont byly takřka beze zbytku pokryty asfaltem. Protože malá školka se pyšní svou stimulující atmosférou, tento stav školkového dvora nemohl dlouho zůstat bez povšimnutí.

Nízkonákladová úprava doplňuje asfaltovou plochu.
Pěstební koutek.
Jednoduchý dřevěný mobiliář.
Rekonstrukce dvora mateřské školy École Sainte Anne 01
Rekonstrukce dvora mateřské školy École Sainte Anne 02
Rekonstrukce dvora mateřské školy École Sainte Anne 03
Rekonstrukce dvora mateřské školy École Sainte Anne 04

Energie i klid

Koncepce nové zahrady se snaží nabídnout dětem různé druhy aktivit. Nové sportovní hřiště doplněné o hrací plochu na basketbal a běžeckou dráhu umožňuje dětem vybít přebytečnou energii a najde uplatnění i při výuce základních fyzických dovedností.

Jako jistý protipól vznikly na ploše u školky nové zelené plochy. Trojúhelníkový trávník v srdci dvora je místem, kde si děti mohou na chvíli sednout, schovat se v dřevěných domečcích a jenom tak si povídat a hrát si.

Nízkonákladová úprava doplňuje asfaltovou plochu.
Nízkonákladová úprava doplňuje asfaltovou plochu. |

Beton a barvy

V kontextu hustě zastavěné čtvrti a rozsáhlých asfaltových ploch byly jako materiál pro posezení zvoleny betonové lavičky. Jejich různorodé geometrické tvary rozehrávají dětskou fantazii, zároveň jsou velmi trvanlivé.

V centru dvora se může pohodlně posadit celá třída a užívat si společné aktivity nebo poslouchat, co jim povídá paní učitelka. V rohu pozemku také vznikl prostor pro drobné zahradničení. Děti se zde učí základy péče o rostliny a také si velmi užívají podklad z drcených cihel, který je zde umístěn také kvůli snížení akumulace tepla v parných létech.

Aby mohli všichni pohodlně plnit květináče, vysévat semínka a zalévat je, chybí na jedné straně dlouhého smrkového stolu lavička. Děti tak mohou při práci stát. Transformaci areálů dokončuje nová výmalba školních zdí optimistickými barvami.

Volba barevné palety a dynamické tvary a úhly narušují klasický, rovný a statický architektonický design čtvrti. Nové venkovní hřiště École Sainte-Anne je nyní jejím plnohodnotným rozšířením, vzdělávacím místem podporujícím rozvoj každého studenta.

Pěstební koutek.
Pěstební koutek. |
École Sainte-Anne – A new redesigned schoolyard
Místo: Montreal, Kanada
Autoři: Cynthia Papineau, Quentin Veron / Taktik Design
Spolupráce: Nicola Tardif-Bourdages
Realizace: 2018
Text: Anna Vrabcová
Foto: V2com, Maxime Brouillet

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 6/2019.