Horolezecké centrum se stalo jedním ze symbolů města

Horolezecké centrum se stalo jedním ze symbolů města

Architekti z norského ateliéru Reiulf Ramstad Arkitekter navrhli velkolepě pojaté horolezecké centrum na okraji přístavu Åndalsnes, města ležícího v údolí Romsdalen. Ozubená forma centra je pokrytá šindely zemitých a bílých odstínů, které odkazují na zasněženou horu za budovou. Mrazivé klima exteriéru kontrastuje s aktivně sportovním prostředím uvnitř, kde lezci planou nadšením pro zdolání vrcholu hory, byť z její „rubové“ strany.

Budova pojímá vysoký, úhlový prostor s vnitřní lezeckou stěnou a boulderingovou místností, stejně tak i nižší pultovou část, ve které jsou umístěny šatny, kavárna, knihovna a kanceláře. V budově najdou návštěvníci lezeckou stěnu pro začátečníky, ale také jednu z největších a nejnáročnějších lezeckých stěn v Norsku, která se pyšní výškou jednadvaceti metrů. Do budovy navrhli architekti také auditorium, flexibilní prostor sloužící pro prezentace nebo promítání dokumentárních filmů o horách kolem Åndalsnes.

Šindelová grafika

„Norské horolezecké centrum je ukotvneno v inovativní interpretaci fantastických rozměrů přírody a dramatické zkušenosti horolezectví,“ říká architekt Reiulf Ramstad. „Návrh vychází nejen z hlavní funkce projektu, ale také z úmyslu vytvořit místo pro setkávání jak místních obyvatel, tak návštěvníků a tím pádem i vytváření a upevňování mezilidských vztahů.“

Architektonická hora v kontrastu s horou přírodní

Architektonická hora v kontrastu s horou přírodní

Koncept centra definuje strukturu s charakteristickým objemem, který kolemjdoucím sděluje dění uvnitř svým jedinečným geometrickým výrazem. Šedé, hnědé a bílé šindele pokrývají celý exteriér. Hustota bílých šindelů je nejvyšší směrem k vrcholu horolezecké věže, což evokuje sníh, zatímco šedé a hnědé šindele obklopují základnu.

„Vulkán“ s pultovou střechou

„Vulkán“ s pultovou střechou

Příroda, kultura, pohyb

Kromě toho, že budova vypadá jako vrchol zasněžené hory, přispívá tento vzorovaný obklad také k nezvyklému vzhledu objektu, který tvoří orientační bod centra města. Architekti z ateliéru RRA navrhli řadu budov s podobně výrazným tvarem. Od kompletně prosklené restaurace, přes lidové muzeum až po kapli se špičatou věží.

Hlavní horolezecká stěna je jednou z největších a nejnáročnějších v Norsku.

Hlavní horolezecká stěna je jednou z největších a nejnáročnějších v Norsku.

Norské horolezecké centrum je příjemná, inkluzivní budova, která svou atmosférou jasně vyjadřuje obsah, dění a funkci. Expresivní architektura nenásilně spojuje přírodu, kulturu, místo pro setkávání a tělesné aktivity. Pro Åndalsnes se tak horolezecké centrum stalo zajímavou „atrakcí“ a jedním ze symbolů města.

Knihovna

Knihovna

Horolozecké centrum

Architekt: Reiulf Ramstad Arkitekter
Místo: Åndalsnes, Møre og Romsdal, Norsko
Klient: Norwegian Mountaineering Center
Plocha: 900 m2
Projekt: 2009
Realizace: 2016

Podélný řez
 Podélný řez

NORSKO, ÅNDALSNES
TEXT: LUCIE HLAVSOVÁ
FOTO: RRA

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 3/2017.

RubrikyObčanské stavby