Odtud se povládne Německu. Nová budova kancléřství vyvolává rozruch

Spolkové kancléřství v Berlíně se proměnilo ve staveniště, v areálu vyroste nová úřednická budova s heliportem a původní budovu čeká oprava střechy. Dlouho plánované stavební práce ale vyvolávají kontroverze, neboť přístavba vyjde podle odhadů na 777 milionů eur (18,2 miliardy Kč), což kritizuje i ministr financí Christian Lindner.

Německá média se podivují i nad potřebou opravy stávající budovy kancléřství, která byla dokončena v roce 2001. Na přelomu tisíciletí byla vládní čtvrť v centru Berlína velkým staveništěm. Nyní se bagry a dělníci k sídlu poslanců a kancléře vrátili a zůstanou zde nejméně do roku 2028, kdy je plánováno dokončení další budovy kancléřství se 400 novými kancelářemi.

Nová budova německého kancléřství
Nová budova německého kancléřství
Nová budova německého kancléřství
Nová budova německého kancléřství
Nová budova německého kancléřství

Rozšiřování úřednického aparátu a vysoké finanční náklady projektu se nelíbí ministrovi financí Lindnerovi, který se snažil stavbu zastavit, nebo alespoň v současné hospodářsky napjaté době odložit. „Domnívám se, že v časech práce z domova a pružných možností výkonu zaměstnání je nová budova vedle kancléřství za nejméně 800 milionů eur zbytečná,“ řekl Lindner v debatním pořadu ve veřejnoprávní televizi ZDF.

Rozšíření je nutné, kontruje kancléř

Kancléř Olaf Scholz ale na stavbě trvá. „Rozhodnuto bylo již v minulém volebním období a příslušné stavební kroky jsou už v plném proudu,“ řekl Scholz v parlamentu, kde před poslanci dostavbu obhajoval. Téma rozšíření kancléřství bylo v poslední době časté i na tiskových konferencích, kde se na stavbu novináři opakovaně ptali Scholze a také jeho mluvčího Steffena Hebestreita.

Plánování přístavby kancléřství začalo v roce 2020, kdy se počítalo s náklady okolo 600 milionů eur (14 miliard Kč). Loni na podzim, ještě před začátkem přípravných prací, se začalo hovořit o částce o 177 milionů eur (4,2 miliardy Kč) vyšší. Německá média a také mnozí poslanci se zkušenostmi z jiných velkých stavebních projektů nejen v Berlíně předpokládají, že konečná částka bude nakonec ještě vyšší. Sám Lindner hovoří o nejméně 800 milionech eur (18,7 miliardy Kč).

Nová budova německého kancléřství
Nová budova německého kancléřství | Zdroj: Schultes Frank Architekten PartmbB

Pozastavení stavby a vyčkávání na příhodnější dobu by podle kancléřství k úsporám nevedlo, naopak by každý rok odkladu stál až 50 milionů eur (1,2 miliardy Kč). Kancléřství rovněž odmítá výtky, že místo budování nových kanceláří by bylo lepší počet úředníků snižovat.

„Od roku 2001, kdy jsme se do budovy kancléřství nastěhovali, přibyly nové úkoly, jako jsou pandemie, energetická politika, finanční krize, válka na Ukrajině, boj proti kybernetické kriminalitě a digitalizace,“ uvedl Scholzův úřad. „Rozrostl se tak nejen rozsah úkolů, ale také počet zaměstnanců,“ dodal.

Stávající budova kancléřství byla navržena pro 460 pracovníků. V době zprovoznění úřadu v roce 2001 byla kapacita dostačující. Někdejší kancléř Gerhard Schröder, který se jako první z šéfů německých vlád do nového sídla nastěhoval, měl k dispozici asi 400 spolupracovníků. Nyní má ale úřad kancléře 750 zaměstnanců, část z nich proto pracuje v jiných budovách. Scholz tak argumentuje i potřebou sjednotit svůj úřad do jednoho areálu.

Nová budova německého kancléřství
Nová budova německého kancléřství | Zdroj: Schultes Frank Architekten PartmbB

Do stávající budovy zatéká

Stavební práce na rozšíření kancléřství již započaly. Během posledních týdnů bagry s hydraulickými kladivy rozbily masivní betonovou zeď obklopující zahradu kancléřství, kde novostavba vyroste. Plocha je nyní zplanýrovaná a připravena k budování základů. Kvůli stavbě je také část okolí uzavřena a obehnána plotem, který hlídají bezpečnostní kamery.

Kancléřská zahrada, která je od stávajícího devítipodlažního sídla oddělena řekou Sprévou, přes kterou vede lávka, není jediným místem areálu, kde budou pracovat dělníci. Současná budova kancléřství totiž potřebuje opravu střechy a její nové zateplení. Veřejná poptávka uvádí, že střešní konstrukci je nutné obnovit s ohledem na aktuální energetické požadavky. Energetická sanace čeká také čtyři velké prosklené světlíky.

Nová budova německého kancléřství
Nová budova německého kancléřství | Zdroj: Schultes Frank Architekten PartmbB

Se započetím rekonstrukce střechy se počítá na konci letošního roku, hotovo by mělo být do jara 2026. Jedním z požadavků opravy je, že veškeré práce nesmí zásadně ovlivnit chod kancléřství, aby mohli zaměstnanci v budově i nadále působit.

Problémy se zastřešením mají také přilehlé parlamentní budovy, které mají stejně jako kancléřství rovnou střechu. Kvůli netěsnostem do parlamentního sídla čas od času při velkých deštích zatéká, ačkoli na opravy byly vydány miliony eur (desítky milionů Kč). V roce 2018 kapající voda v parlamentu vyvolala dokonce poplach, protože policie se zprvu domnívala, že se od interiéru někdo vloupal.

red