Mendlovo náměstí v Brně oživí stromy. Proměna podle studia Chybík+Krištof začne na podzim

Proměna brněnského Mendlova náměstí, ze kterého se má stát otevřené prostranství pro trávení volného času a odpočinek, začne na podzim. Místo poblíž výstaviště se mění už nyní. Rekonstrukce dopravně zatížené oblasti zahrnuje práce na vodovodu, kanalizaci, horkovodech a dalších sítích.

Z Mendlova náměstí se má stát místo, které nebude jen dopravním uzlem s proudícími lidmi, ale plnohodnotným veřejným prostorem se stromy a mobiliářem k odpočinku. Ozvláštní ho také socha zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendla. Proměna oblasti s sebou přinese i celkovou změnu koncepce městské hromadné dopravy. Neměly by se například křížit trolejbusy a tramvaje. Bude také možné vybudovat bezbariérové zastávky. Provoz MHD by práce měly omezit jen částečně.

Náměstí promění architekti ze studia Chybík+Krištof společně s autorem budoucí rekonstrukce náměstí, architektem Michalem Palaščákem. Právě projektovaná koncepce předchází vítěznému návrhu ze soutěže na budoucí řešení, která zahrnuje kompletní rekonstrukci. Zatím je cílem z náměstí udělat příjemné místo, což musí být hotovo do roku 2022, kdy bude centrem oslav 200 let od Mendlova narození.

Viditelnou změnou tak v budoucím roce bude především červeně dlážděný kruh navazující na barvu cihel zdí augustiniánského kláštera se stromy a rozděleným prostorem. „Již před třemi lety jsme připravili ideovou soutěž, která přinesla celkové řešení prostoru. To je ale závislé na zásadní změně dopravy, která potrvá desítky let. Proto jsme loni představili studii na dílčí úpravy. Jednoduše, bude tam více prostoru pro lidi a stromy a méně asfaltu,“ uvedl Michal Sedláček, ředitel Kanceláře architekta města Brna, která proměnu iniciovala. Předpokládaná investice města na celou oblast je 155 milionů korun, hotovo má být na konci léta 2022.

before and after 5
Mendlovo náměstí | Zdroj: Chybík+Krištof

Dělníci pracují u podjezdu zvaném Karakas poblíž vstupu do areálu výstaviště. „Ten představuje pomyslnou vstupní bránu na Mendlovo náměstí. Pod mostem je nutné přesunout inženýrské sítě, aby se mohla snížit vozovka. Zvětší se tak světlá výška, tedy prostor mezi vozovkou a mostem. To je nezbytné, aby zde projely trolejbusy, které tu nově pojedou od letošního podzimu,“ uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková.

Od 14. července je v okolí výstaviště rozsáhlá dopravní uzavírka. Skončit má v polovině října, poté se práce přesunou přímo na Mendlovo náměstí. Dělníci tam budou pracovat na rekonstrukci kanalizace, vodovodu a plynovodu. Horkovody by už měly být hotové.

Brněnské vodárny a kanalizace vymění bezmála 200 metrů kanalizační stoky, která pochází z roku 1914. Vodovod, který se na Mendlově náměstí nachází od roku 1899, bude vyměněný v délce 125 metrů. Vodovod z roku 1936 bude obnovený v délce 63 metrů. Teplárny celkem zrekonstruují 350 metrů trasy parovodu.

red