Oživení zapomenuté lokality v podání ateliéru CHYBIK + KRISTOF

Ještě před dvěma lety tu byla jedna ze stovek pražských proluk. Vybetonovaný plácek, kde byla dříve omšelá vietnamská tržnice, míjeli kolemjdoucí prakticky bez povšimnutí – protože tu vůbec nic nebylo. Architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof to však změnili. Vyrostl zde Manifesto Market Anděl.

Manifesto Market je značka zaměřující se na transformaci zanedbaných a nevyužívaných částí městských bloků v živé iniciační body v rámci celých čtvrtí. Manifesto založil Martin Barry, podnikatel a krajinářský architekt z New Yorku, který pochopil, že na opuštěném parkovišti nebo v brownfieldu leží skrytá hodnota pro obyvatele a příležitost pro malé podnikatele a restauratéry.

Manifesto Market Anděl
Manifesto Market Anděl
Manifesto Market Anděl
Manifesto Market Anděl
Manifesto Market Anděl
Manifesto Market Anděl - původní stav
Manifesto Market Anděl
Manifesto Market Anděl

V předchozích letech inicioval Barry Manifesto Market na Smíchově a na Florenci. Na obou lokalitách už své působení ukončil a připravuje nové místo. V roce 2021 otevřený Manifesto Market Anděl tak zůstává v současnosti jediným funkčním prostorem.

Filozofie opakovaného použití

Nachází se v proluce na nároží městského bloku na pražském Andělu. Lokalita, dobře napojená na hustě obydlenou rezidenční čtvrť, leží v srdci nákupní, obchodní a zábavní čtvrti Anděl. Přesto se jí Pražané podvědomě vyhýbají jako nepříliš pohostinnému místu.

Manifesto Market Anděl
Manifesto Market Anděl | Zdroj: Studio Flusser

Manifesto Market má být tím prvotním impulzem, který aktivizuje nedostatečně využívanou mezeru v městské struktuře a učiní z lokality nové místo setkávání, kam budou mladí i staří vyrážet za dobrým jídlem a pitím, či za zábavou.

Manifesto Andel je příkladem reverzibilního designu a filozofie opakovaného použití je pro jeho koncepci klíčová. Modulární jednotky navržené ateliérem Chybik + Kristof pro potřeby předchozího Manifesto Market na Smíchově plně odpovídaly koncepci dočasného stavby a udržitelnosti každodenního provozu.

Konstrukční prvky a kontejnery opláštěné vlnitým hliníkovým plechem, osvětlení a nábytek z předchozí realizace našly využití v rámci nového konceptu a přesunuly se do proluky na Andělu.

„Forma čerpá z typologie bloků, specifické pro pražskou městskou strukturu. Každé z nádvoří, které se vyznačuje specifickými prvky, jako je mobiliář, osvětlení a zeleň, poskytuje jedinečné zážitky pro návštěvníky i místní komunitu. Forma doplňuje stávající stavební čáru a vytváří veřejný prostor mezi tržištěm a ulicemi. Aktivní čelní fasády působí na bezprostřední okolí a zapojují kolemjdoucí, aniž by vstupovali přímo do food hubu Marketu,“ vysvětlují Ondřej Chybík a Michal Krištof.

Manifesto Market Anděl
Manifesto Market Anděl | Zdroj: Václav Miškovský

Sbalí se a využije jinde

Vyvýšená dřevěná plošina umožňuje bezbariérový přístup a skrývá pod sebou umístěnou dočasnou technickou infrastrukturu. Tuto sestavu nových a již využitých komponent zastřešuje nepřehlédnutelná struktura z modrého lešení, která místy tvoří terasu a dodává tak místu další úroveň pro zážitek z živého prostoru. Vše by měla doplnit hydroponická vertikální farma, která umožňuje pěstovat listovou zeleninu bez nároku na půdu.

Tržnice funguje po celý rok a je poháněna čistou energií z obnovitelných zdrojů. A pokud zájem lidí opadne nebo investor usoudí, že je potřeba jít o dům dále, díky modulární koncepci se Manifesto Market jednoduše „sbalí“ a využije se na budoucích místech, jelikož je kompatibilní s různými prostory.

Manifesto Market Anděl

Místo: Praha, Česko
Architekti: Chybik + Kristof Architects & Urban Designers
Autoři: Ondřej Chybík, Michal Krištof, Laura Druktenyte, Ela Siwiec, Francisco Javier Gomariz Moreno a Ondřej Švancara
Realizace: 2021