Nadčasový park Louise Kahna v New Yorku
Galerie(16)

Nadčasový park Louise Kahna v New Yorku

Celý jižní výběžek Roosveltova ostrova v New Yorku je od konce minulého roku parkem. Nese jméno Four Freedoms Park podle slavné řeči dvaatřicátého prezidenta Franklina D. Roosvelta, ve které stanovil čtyři zásadní svobody: svobodu projevu, vyznání, osvobození od nedostatku a osvobození od strachu. Park byl postaven podle návrhu Louise Kahna ze sedmdesátých let minulého století a jde o první Kahnovu realizaci v New Yorku.

Nestává se příliš často, že by byl projekt postaven až po téměř čtyřiceti letech, navíc již po smrti architekta. New Yorský Park Čtyř svobod je o to zajímavější, že se jedná o jedinou Kahnovu realizaci v tomto městě. Za svůj život sice navrhl podobných projektů drobné a zahradní architektury pro americká města více, žádný však nebyl až doteď realizován. Tak dlouhé čekání na park na Roosveltově ostrově způsobilo Kahnovo úmrtí v roce 1974 a také mizivá politická podpora a nedostatek finančních prostředků, takže plány byly ze šuplíku vytaženy až v roce 2010, kdy začaly práce na realizaci.

Louis Kahn svým návrhem umocnil protáhlý tvar ostrova a navrhl ostře geometrický trojúhelníkový prostor. Jeho dominantou je takzvaný Pokoj v samém cípu ostrova. Jde o čtvercový prostor kompletně obložený žulou z Mont Airy v Severní Karolíně. Vstup do tohoto Pokoje hlídá bronzová busta prezidenta Roosvelta a úryvky jeho slavné řeči jsou vytesány v žulových deskách. Druhou částí parku je takzvaná Zahrada, která se rozbíhá směrem od žulového Pokoje. Je lemována malolistými lípami a vytváří jedinečný veřejný prostor s neopakovatelnými výhledy na město New York.

Four Freedoms Park
architekt: Louis Kahn
realizace: 2012, New York

-vb-

zdroj: www.designsoftheyear.com
foto: Paul Warchol