Kniha Rodinné domy od dvojice Stempel Tesař
Galerie(7)

Sexy stavby, sloni v architektuře a rodinné domy

Hned tři zajímavé publikace autorů z Ústavu navrhování I Fakulty architektury ČVUT vyšly na konci minulého a na začátku tohoto roku. Čtyři uznávaní architekti – Radek Lampa, Pavel Ullmann a duo Ján Stempel a Jan Jakub Tesař – v nich zachycují svoji dosavadní tvorbu.

V pondělí 6. ledna vyšla nejnovější ze tří publikací, kniha nazvaná prostě Radek Lampa architekt. Zabývá se dílem výrazného představitele současné architektonické střední generace. „Jeho jasné a přesné pojmenování problému, jeho nekompromisní analýza, následné definování úkolu a brilantní popsání konceptu nemá v našich poměrech konkurenci,“ popisuje Lampu děkan Fakulty architektury ČVUT Ladislav Lábus.

Kniha Rodinné domy od dvojice Stempel Tesař
Obálka knihy Slon v architektuře
Nejzajímavějším aspektem navrhování pro zoo je měřítko které se mění podle velikosti chovaného zvířete.
Obálka knihy Radek Lampa architekt
Obálka knihy Rodinné domy
Vznik projektu je v knize Radek Lampa architekt dokumentován fotografiemi i prvotními skicami.

Lampa v knize vypráví o své umělecké tvorbě a životní praxi. Představuje vybrané důležité stavby a projekty, a to nejen na fotografiích, ale také pomocí skic a piktogramů. Nahlíží na vlastní návrhy i realizace, vysvětluje, jak vznikaly, jak analyzoval místo, co vedlo ke konceptu a co předcházelo konkrétnímu návrhu. Kniha je doporučením a návodem, jak postupovat, učebnicí přístupu při hledání konceptu k různým typům staveb.

Obálka knihy Radek Lampa architekt
Obálka knihy Radek Lampa architekt |

„Snažím se, aby moje stavby byly emočně vyzývavé, rajcovní, provokativní – prostě sexy,“ říká o své tvorbě Lampa. „Neznamená to, že by stavba svým tvarem, barvou vyjadřovala něco sexuálního. Sexualita je v něčem jiném. Žena vidí na ulici hezkého muže a on není nahý́ – přesto je pro ni sexy. Každá stavba, která je plnokrevná, plnohodnotná, nabitá energií, světlem, prostorem, hrou, má atributy být sexy,“ vysvětluje architekt.

Lampa svou knihu napsal jak pro odbornou veřejnost, tak pro zájemce o architekturu, studenty architektury a začínající architekty. Především ji ale napsal pro sebe a pro své kolegy. „Moje vyprávění není o domech a projektech, nemá to být jejich suchý technický popis. Je o tom, co má každý́ architekt nejraději, o myšlenkách, na něž mu kvůli ostatním profesním povinnostem zbývá vždy tak málo času, o jeho snech, vizích, fantaziích, které se zhmotňují na papíře či monitoru, je to o samotném návrhu domu, o vzniku jeho konceptu a základní myšlenky,“ říká Lampa.

Vtipný název Slon v architektuře nese kniha, která byla pokřtěna během druhého adventního víkendu přímo na místě činu – v pražské zoologické zahradě. Její autor, Pavel Ullmann, se totiž více než dvacet let věnuje navrhování životního prostředí zvířat. V knize poutavě vypráví o svých zkušenostech s napínavým procesem tvorby architektury pro zoo, o spolupráci se zoology i tom, co se od zvířat naučil o architektuře pro lidi.

Málokdo z návštěvníků zoologických zahrad si uvědomí, že pavilony i s jejich interiéry, výběhy, parky a vůbec celá koncepce areálu jsou detailně promyšlenou prací architekta.

Obálka knihy Slon v architektuře
Obálka knihy Slon v architektuře |

Tato zcela výjimečná publikace s mnoha exkluzivními barevnými fotografiemi přináší nevšední pohled do zákulisí i historie navrhování zoo a je doplněna také řadou technických výkresů a skic. „Pokud chcete obdivovat krásu, vyrazte do přírody. Pokud chcete obdivovat smysl a řád, vyjděte za architekturou. A pokud náhodou chcete obdivovat obojí, zvu vás do zoo,“ pobízí Ullmann.

Již koncem listopadu pak v Galerii Jaroslava Fragnera pokřtili svou knihu Rodinné domy architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař, editor Petr Volf a fotograf Filip Šlapal. Kniha představuje více než dvě desítky rodinných domů. Domy jsou ukázány nejenom v exteriérech a interiérech, ale také v začlenění do místa či okolní přírody. Každý má svůj příběh, každý je originál.

Obálka knihy Rodinné domy
Obálka knihy Rodinné domy |

Podle Petra Volfa, autora úvodní eseje, jsou totiž domy od těchto architektů zhmotněnými portréty jejich investorů a za desetileté období jejich společné tvorby se staly synonymem kvality tkvící v souladu čistých forem a pečlivě propracovaných vnitřních dispozic.

Všechny knihy vydalo nakladatelství Karel Kerlický – KANT a zajistilo tak všem architektům i zájemcům o architekturu dostatek dobrého čtení do roku 2020.

TEXT: RED
FOTO: FA ČVUT