Singapurské výšiny: Mrakodrap nabízí zelenou oázu uprostřed velkoměsta

Nedávno dokončený mrakodrap s názvem CapitaSpring je názornou demonstrací vertikálního urbanismu. Architektonické dílo integruje do panoramatu Singapuru futuristickou věž se smíšenou funkcí. Včetně zelené oázy a pestré nabídky pro veřejnost.

Mrakodrap CapitaSpring, který rostl do singapurského nebe čtyři roky, je možné směle označit za neobyčejný počin. A to nejen proto, že tato nedávno dokončená věž s výškou 280 metrů je druhou nejvyšší budovou ve městě, ale zejména proto, že megaprojekt reprezentuje vizi zelenější a udržitelnější budoucnosti, jejíž realizaci si za cíl dali jeho tvůrci.

CapitaSpring
CapitaSpring
CapitaSpring
CapitaSpring
CapitaSpring
CapitaSpring
CapitaSpring
CapitaSpring

Návrh vzešel z dánsko-italské kooperace dvou špičkových architektonických kanceláří – BIG (Bjarke Ingels Group) a CRA (Carlo Ratti Associati) – a nakonec mu nelze upřít vynalézavost. Výsledkem je 51poschoďová výšková oáza s pestrou nabídkou funkcí. Od bujné panoramatické střešní zahrady a parku pod holým nebem přes kanceláře a servisované apartmány až po veřejně přístupné prostory, restaurace a Hawker Center s pouliční kuchyní.

Na práci, bydlení i zážitek

Projekt postavený v developerské režii CapitaLand Development (CLD), CapitaLand Integrated Commercial Trust a Mitsubishi Estate Co. má celkovou užitkovou plochu 93 tisíc m2. Mrakodrap označený přívlastkem „biofilní“ demonstruje přelomový vertikální urbanismus a podtrhuje reputaci Singapuru jako zahradního města.

Místo, kde se dnes mrakodrap tyčí do výšky, předtím sloužilo jako veřejné parkoviště a pouliční tržiště se stánky s občerstvením. Šéf a zakládající partner ateliéru BIG vysvětluje: „Pro jedinečný charakter singapurské městské výstavby, která je nejen extrémně nahuštěná, ale i extrémně zelená, jsme se rozhodli pojmout návrh jako vertikální studii tropické městské výstavby.“ Na vícero výškových úrovních se vertikální prvky tvořící fasádu budovy rozevírají, aby umožnily pohled do útrob zelené oázy vyrůstající ze základů, z jádra i z panoramatické zahrady na střeše.

CapitaSpring
CapitaSpring | Zdroj: Finbarr Fallon

Více než 80 tisíc rostlin

Zeleň, která tam roste a kvete, není jen dekorace. CapitaSpring se stala novým domovem pro více než 80 tisíc rostlin s poměrem zelené plochy 1 : 1,4, což je v přepočtu na celkovou zastavěnou plochu více než 8 tisíc m2, tedy 140 % celkové zastavěné plochy.

V úrovni terénu se ulice uzavírá, aby vytvořila nový lineární park a náměstí. Na této úrovni tak dává CapitaSpring veřejnosti opět k dispozici historicky významnou Market Street. Ta se transformovala na pěší zónu, přičemž se tu zaměstnanci okolních budov i návštěvníci mohou těšit z rozšířených zelených prostranství uprostřed hustě zastavěné části města.

CapitaSpring
CapitaSpring | Zdroj: Finbarr Fallon

Hotspot pro nájemníky i návštěvníky

Klikaté zahradní chodníčky vytvářejí přirozené vstupy do City Room, 18 metrů vysokého velkorysého otevřeného prostoru v soklu věže. Chráněný před tropickým sluncem i deštěm vítá v separátních lobby pro administrativu a rezidence nájemníky, a stejně tak i zákazníky gastrocentra.

V druhém a třetím poschodí budovy se rozprostírá ikonický Hawker Center s 56 stánky s občerstvením, díky čemuž se tato část stává centrem kulinářského zážitku ve městě. Strategie umocňuje význam CapitaSpring pro zachování lokální kultury.

Vertikální park uprostřed mrakodrapu vytváří spirálovitou promenádu klikatící se mezi tropickými kmeny a korunami stromů. V horní části potom povyšuje urbánní les všechny restaurace a kavárny v budově na zelený vrcholový zážitek. Prvních osm podlaží mrakodrapu je vyhrazeno pro servisované apartmány. V této části mají nájemníci možnost využít plavecký bazén, vířivku, běžeckou dráhu, fitcentrum, společnou kuchyni, salon a grilovací koutek. Vrchních 29 poschodí nabízí prvotřídní kancelářské prostory s panoramatickým výhledem na Singapore River a Marina Bay.

CapitaSpring
CapitaSpring | Zdroj: Finbarr Fallon

Město a zahrada v jednom

„Jako někdo se singapurskými kořeny jsem se cítil poctěný, že mohu přispět k právě probíhajícímu rozvoji architektury v Singapuru. V našem návrhu jde o prolínání moderního a tropického přístupu, což se zrcadlí jako plynulý přechod mezi zahradou a městem,“ říká architekt z ateliéru BIG Brian Yang. Tento koncept je viditelný na fasádě i na bujných spirálovitých zahradách, které propojují různé funkce a nabízejí vskutku rozmanité možnosti trávení času.

V srdci budovy protínají „tvrdou“ administrativní a rezidenční část čtyři vzájemně propojená „měkká“ podlaží tvořená převážně organickým materiálem. Označená jako zelená oáza ukrývají 35 metrů dlouhou zahradu pod holým nebem, určenou na práci, procházky, odpočinek a sport. Zóna propojující přírodu s moderní architekturou však poslouží i na různé společenské akce.

CapitaSpring
CapitaSpring | Zdroj: Finbarr Fallon

V domě a v pralese

Celá vertikální zelená část imituje vegetaci tropického deštného pralesa. Hierarchický růst listů stojí v přímém proporčním vztahu ke světlu mezi vegetačními vrstvami. Rostliny tolerující stín s velkými listy se v hierarchii nacházejí „na dně deštného pralesa“, protože nevyžadují přímé sluneční světlo. Ve vrstvě, kde se tyčí koruny stromů, tedy „na střeše deštného pralesa“, jsou zase vysazené rostliny s drobnějšími listy.

Střešní zahrada CapitaSpring se pyšní nejen grandiózním výhledem na Singapur, ale i největší urbánní farmou ve městě, kterou provozuje společnost 1-Group. Na pěti tematických parcelách vysadila více než 150 druhů ovoce, zeleniny, bylinek a květin. Čerstvě vypěstované produkty zásobují (nejen) střešní restaurace.

CapitaSpring
CapitaSpring | Zdroj: Finbarr Fallon

CapitaSpring je eko

Budově CapitaSpring udělil Stavební úřad v Singapuru certifikáty Green Mark Platinum a Universal Design GoldPLUS. Kromě toho mrakodrap disponuje vybavením podporujícím vizi udržitelné dopravy v rámci Singapore Green Plan 2030, konkrétně 165 místy na parkování kol a cyklostojany, jako i cyklostezkou s délkou 600 metrů vedoucí okolo věže podél Malacca a Phillip Street, která je součástí centrální cyklistické dopravní sítě a napojí se na širší cyklistickou síť Singapuru.

Italský architekt Carlo Ratti, ředitel Senseable City Lab na renomované MIT v Massachusetts (USA), si spolupráci s dánskými kolegy velmi pochvaluje: „Bylo obohacující zkombinovat náš přístup k designu a inovacím s architektonickou vizí ateliéru BIG. Jsem hrdý na to, jak jsme se popasovali s veřejnými prostory v celé budově. V CapitaSpring jsme vytvořili nejlepší zážitek pro všechny uživatele, přičemž jsme využili jak technologii, tak i doposud nevídanou integraci přírodních prvků.“

CapitaSpring
CapitaSpring | Zdroj: Finbarr Fallon

Model budoucnosti

Ředitel developerské společnosti CapitaLand Development Tan Yew Chin to vidí podobně: „Biofilní mrakodrap reprezentuje vizi zelenější a udržitelnější budoucnosti. Tedy přesně to, na co se zaměřuje naše společnost. Domnívám se také, že CapitaSpring nastavila novou laťku kancelářským prostorům budoucnosti. Uživatelům budovy nabízíme prvotřídní zážitek z pracovního prostředí, doplněný speciálními flexibilními řešeními rozšiřujícími hybridní model práce.“

Na zpětnou vazbu uživatelů si ještě nějaký čas budeme muset počkat, ale už nyní je nad slunce jasné, že neobyčejný mrakodrap přinesl mnoho smysluplných inovací. Není divu, jeho tvůrci jsou přece známi jedinečnými udržitelnými koncepty. Stačí si připomenout rezidenční budovu Sluishuis v Amsterdamu či projekt Woven City v Japonsku. CapitaSpring sice v soutěži o nejvyšší mrakodrap, ať už ve městě, nebo na světě, nezvítězí, ale inovativní kvalita se přece nedá měřit v metrech.

CAPITASPRING, SINGAPUR

ARCHITEKT       Bjarke Ingels Group a Carlo Ratti Associati
DEVELOPER      CapitaLand Development, CapitaLand Integrated Commercial Trust a Mitsubishi Estate Co.
UŽITNÁ PLOCHA           93 tisíc m2
ROK DOKONČENÍ          2022

Andrea Kaufmann (překlad: Pavla Rožníčková)

Článek vyšel v časopisu ASB 6/2022.