Start-up chce Američanům dopřát levné byty. Stojí za ním proslulý Bjarke Ingels

Netransparentní a neefektivní. Takovými přízvisky by se dal charakterizovat (nejen) americký realitní trh. Myslí si to alespoň známý dánský architekt Bjarke Ingels, zakladatel studia BIG. Společně s dalšími podobně smýšlejícími investory se rozhodl založit společnost Nabr. Chce vyvinout nový a lepší způsob městského bydlení a zaměřit se při tom na dosažitelnost, udržitelnost a individualitu.

Při současné krizi bydlení ve Spojených státech zbývají lidem často pouze dvě možnosti: platit vysoký nájem za malý byt ve městě, nebo se rozhodnout pro domy na předměstí za nižší cenu a ve větším měřítku, navíc se rodinných domů staví mnohem více než bytů. Tato suburbanizace však s sebou přináší další zvyšování emisí a má i neblahý vliv na sociální soudržnost.

bjarke ingels interview nabr housing startup usa dezeen 2364 col 1
SoFA One
SoFA One

Dánský architekt Bjarke Ingels proto spojil síly s odborníky na technologie a nemovitosti Nickem Chimem a Ronim Baharem a vytvořili novou společnost Nabr, která nabízí obyvatelům bydlení na míru a udržitelné byty ve velkém měřítku s cestou k vlastnictví.

Tento technologický startup v oblasti nemovitostí debutoval se svým prvním projektem SoFA One v srdci kulturní čtvrti South of First Area (SoFA) v San Jose v Silicon Valley. Umožňuje obyvatelům přizpůsobit si svůj prostor pomocí digitální platformy Nabr a vybrat si mezi různými návrhy a balíčky financování.

Konečně dostupné bydlení

Obyvatelé mají možnost byt koupit nebo si pronajmout a zajistit si tak cestu k vlastnictví s finanční variantou, která jim vyhovuje. Pro ty, kteří nechtějí kupovat, má Nabr program LEAP, který nabízí obyvatelům možnost zafixovat si kupní cenu jejich domova na dobu až pěti let.

SoFA One
SoFA One | Zdroj: Nabr

V oblasti Bay Area se obyvatelé potýkají s neuvěřitelně drahými realitami, které si může dovolit koupit jen málokdo. Dlouhodobou vizí společnosti Nabr je dodávat projekty za méně než poloviční dobu a za ceny dostupné domácnostem se středními příjmy v celé zemi.

„Máme jen velmi malý výběr. Devadesát devět procent všech domů je stejných, ale všichni lidé jsou ve skutečnosti jiní. Existuje obrovský potenciál, jak celý tento proces od začátku do konce nově pojímat,“ vysvětlil Ingels. Nabr chce vyvíjet budovy, které jsou vyrobeny z řady modulárních prvků, jež lze sériově vyrábět a následně sestavovat a vytvářet tak různé domy podle potřeb zákazníků.

Zdravé a udržitelné bydlení

Tyto domy pak spoluvytváří právě architektonické studio BIG. Každý dům je uhlíkově neutrální, má plně elektrickou konstrukci a energeticky úspornou fasádu. SoFA One se vyznačuje přístupem přirozeného světla a bohatou cirkulací vzduchu díky vysokým stropům a panoramatickým oknům. Stavba je postavena ze severoamerického dřeva z místních zdrojů a nabízí obyvatelům prostor pro pěstování vlastní zeleně uvnitř i venku.

SoFA One
SoFA One | Zdroj: Nabr

Projekt SoFA One nabízí celkem 125 bytů se sdíleným střešním parkem, nabíjecími stanicemi pro elektromobily, úschovnou kol a osobních věcí, komunitní zahradou, přístupem do wellness a fitness zařízení a přízemními obchodními prostory. Výstavba byla zahájena v létě 2022 a jeho dokončení se očekává v létě 2023.

„Tím, že pozměníme způsob, jakým stavíme naše domy a jakým stavíme naše města, můžeme ze zdravého bydlení udělat standard nejen pro jednotlivé obyvatele, ale také pro komunity a nakonec pro celou planetu,“ nastínil Bjarke Ingels.