BuildingD

Building D(emountable): Holandsko ukazuje cestu cirkulárních staveb

Partneři sekce:

Budova v centru nizozemského Delftu s názvem D(emountable) od ateliéru Cepezed je plně demontovatelná stavba využívaná pro kanceláře. Stojí na místě historického komplexu budov bývalých univerzitních laboratoří, které po rekonstrukci slouží jako kreativní klastr. Jediná budova v  areálu musela být vzhledem ke špatnému technickému stavu zrušena, a vznikl tak prostor pro novou budovu.

Nizozemsko si vzalo za cíl zajistit, aby byly všechny stavební činnosti do roku 2050 plně cirkulární. Demontovatelná budova D se tak stala vzorovým příkladem. Později může posloužit pro jiné účely nebo může být znovu využita jinde.

Stavba proběhla v extrémně krátkém období: trvala jen něco málo přes půl roku. Lehká konstrukce z ocelového skeletu a dřevěných podlah byla sestavena za tři týdny.

Building D
Demontovatelná budova Building D v nizozemském Delftu je vzorovým příkladem plně cirkulární stavební činnosti. | Zdroj: LUCAS VAN DER WEE, CEPEZED

Budova má čtyři patra, každé s pronajímatelnou plochou 200 m2. Je zcela flexibilní ve svém uspořádání, nemá plynovou přípojku a je vybavena rekuperací tepla.

Přízemí je z litého betonu, ale jinak jsou všechny stavební prvky modulární a montované za sucha. Stanou se podobné stavby možným řešením pro udržitelnou výstavbu a flexibilní využití (nejen) kancelářských prostor?

Článek vyšel v ASB 01/2021.

Jolana Říhová