Kancelářská budova se zelenou střechou. Proluka v centru Brna se po dekádě zaplní

Proluku, která vznikla stržením vybydleného činžovního domu na rohu ulic Milady Horákové a Koliště v centru Brna, za dva roky vyplní administrativní budova se střešní zahradou. Developerská společnost Trikaya projekt pojmenovala Landmark a chce začít stavět ještě v letošním prvním pololetí.

Parcela na rohu rušné křižovatky je prázdná od roku 2011, kdy dělníci strhli dlouhodobě neobývaný činžovní dům. Vyrůst na ní má osmipatrová administrativní budova se střešní zahradou a dvěma podzemními poschodími s garážemi. Na návrhu budovy developer spolupracoval se studiem a53 architekti.

Landmark
Landmark
Landmark
Landmark
Landmark
Landmark

„Dlouhodobě nezastavěná proluka je svázána mnoha regulativy a omezeními. Bylo též nutné reagovat na blízkost historického centra města, sousedství architektonicky výrazných budov a neposlední řadě složitou dopravní situaci. Předurčená tak byla oblouková uliční čára a z předchozích projektů také objem budovy,“ uvedl architekt Petr Bořecký z a53 architekti, který je současně brněnským radním pro územní rozvoj.

V přízemí budovy počítá developer s kavárnou, recepcí a soukromou poštovní službou, sedm nadzemních podlaží bude patřit kancelářím typu open space. Kanceláře v pátém a šestém patře budou mít vlastní terasy. V podzemí budovy bude 70 parkovacích míst a šest nabíječek pro elektromobily. Najíždět se do nich bude z ulice Koliště, výjezdová rampa bude ústit do ulice Milady Horákové. Celkově budova nabídne 7500 čtverečních metrů pronajímatelné plochy.

Landmark
Landmark | Zdroj: a53 architekti

Společnost Trikaya, která bude budovu stavět, chce získat zelenou certifikaci LEED. Hodnotí se v ní osm kategorií, největší důraz je kladen na spotřebu energie a vody. Projekt už má vydané stavební povolení, samotné práce by měly začít v první polovině letošního roku, hotová by budova měla být v roce 2025.

red