Kafka Dent: kontrast mezi sterilitou, hravostí a pohodlím

Kafka Dent
Zdroj: Marián Gombarček

Jak zkomprimovat a zjednodušit fungování nejobávanějšího lékařského oboru? Mladý tým zubařů svěřil tento úkol architektovi Marianu Gombarčekovi. Jeho návrh přinesl jednoduché a svěží řešení interiéru i v omezeném prostoru.

Aktivní parter stejnojmenného bytového komplexu Muchovo náměstí na začátku Petržalky skrývá kromě téměř asimilované asijské kuchyně a různých odnoží služeb pro kosmopolitního člověka také zvenčí nenápadnou polikliniku.

„Návrh je založen na kombinaci minimalistického konstrukčního základu a výrazné materiálové struktury truhlářských a nábytkových prvků, které ji dále modulují. Vzniká tak zajímavý kontrast mezi sterilitou blízkou podobným zařízením a hravostí a pocitem pohodlí, který ji narušuje,“ říká architekt návrhu.

Za málo peněz hodně muziky

Skromný prostor je vymezen modulem vedoucím napříč budovou, takže bylo důležité jej efektivně využít. Organizace interiéru odpovídala technickým požadavkům a objemovým limitům prostoru. Jasná provozní struktura a hierarchie funkcí přispívá ke srozumitelnosti prostoru pro návštěvníky.

Kafka Dent
Kafka Dent | Zdroj: Marián Gombarček

Dispoziční řešení se sestává ze tří zón – recepce, ambulance a zázemí. Přirozené světlo je zajištěno v prostorách, kde se návštěvník nachází, tj. v čekárně s recepcí a v zákrokových místnostech. V zadním traktu se nachází hygienická místnost s technickým zázemím. Recepce a poněkud neobvykle i chodba se staly významnými prostory propojenými rozpoznávacím prvkem (dubové dřevo).

Neutralizace stresu

Často stresující zážitek, a to i pro dospělého člověka, může okolní prostředí výrazně ovlivnit, dokonce i eliminovat. Velkou roli proto hraje přehlednost a estetika.

„Vybavení interiéru podléhá požadavku na přehlednost a čitelnost prostoru a pohybu v něm. Jsou použity jemné, minimalistické formy a monochromatické barevné schéma, které se snaží přiznat původní materialitu. Výrazným akcentem jsou dubové stěny, které se kromě úložné a dělící funkce stávají také vodicím a orientačním prvkem v prostoru.“

KFK DNT

Umístění: Muchovo námestie, Petržalka
Investor: Kafka Dent
Architekti: gmb. – Marián Gombarček
Užitná plocha: 60 m2
Realizace: 2020

Alexandra Müllerová