Via Una
Galerie(6)

Na královské cestě v Praze vás nově uvítají reprezentativní prostory Via Una

Unikátní historie i nejmodernější standardy. Tak by se dala charakterizovat památkově chráněná budova na nároží ulic Celetná a Na Příkopě v samém centru Prahy, která po rozsáhlé obnově nabízí od loňského roku vysoce moderní kancelářské a obchodní prostory.

Že se v místě nynější zástavby nacházely ještě v 18. století zahrady a dvory, dnes uvěříme jen stěží. Klasicistní činžovní dům, který v 19. století poprvé jasně definoval nároží u Prašné brány, je již také zapomenutou historií. A to přesto, že se v něm nacházela proslulá kavárna Café Francais, známé lahůdkářství Josef Lippert nebo první fotografický ateliér v Praze.

Via Una
Via Una
Via Una
Via Una
Via Una

Ve 20. letech 20. století se však začaly psát novodobé dějiny tohoto jedinečného místa v samém srdci Prahy. Vedení České eskomptní banky, nejstaršího pražského peněžního ústavu, se totiž rozhodlo vybudovat zde své nové sídlo.

Vypracováním první studie byl pověřen rakouský architekt Rudolf Hildebrand, který ke spolupráci přizval architekta Karla Jaraye. Následně proběhly dvě uzavřené mezinárodní architektonické soutěže, které však nepřinesly jednoznačně přesvědčivé řešení. Nakonec byl projekt zpracován podle původního návrhu Rudolfa Hildebranda, který byl dále rozvíjen prvky z dalších soutěžních návrhů od architektů Petera Behrense, Josefa Sakaře, Ernesta von Gotthilfa a Alexandra Neumanna.

Progresivní řešení

Provoz banky, prominentní lokalita i těsné sousedství Prašné brány si vyžádaly speciální konstrukční a architektonické řešení. Po zpracování projektu a získání stavebního povolení byla v letech 1930-32 postavena rohová šestipatrová budova s ustupujícím pátým a šestým patrem. Dům je podsklepen pod Celetnou čtyřmi a pod ulicí Na Příkopě třemi podzemními podlažími. Pro potřeby banky byl v suterénu situován dvoukomorový trezor obestavěný masivními zdmi a uzavřený ocelovými vraty.

Via Una
Via Una | Zdroj: Marani Architects

Budovu na půdorysu trojúhelníku se zaobleným vrcholem tvoří dvě třítraktová křídla a jedno dvoutraktové. Křídla obklopují ústřední dvoranu s původní dlažbou a kamenným obložením. Monumentální vstupní průčelí v ose dispozice má podobu tříosého risalitu s portikem, jehož dva sloupy vynášejí balkón v prvním patře, druhé až čtvrté patro ustupuje, k pátému patru pak patří terasa.

Vysoce kvalitní materiály

Z hlediska materiálového řešení byly pro bankovní dům zvoleny vysoce kvalitní materiály, které podtrhávají význam budovy i mimořádnost lokality. Fasáda je zcela obložena travertinem. Pro stěny vstupního vestibulu byl rovněž použit travertin, který je kombinován s mramorovými stupni u levého reprezentativního dvouramenného schodiště i pravého tříramenného, které obtáčí výtahovou šachtu. V interiéru byl kombinován bílý mramor z Laasu, jarošovský mramor, dnes už nedostupný červený slivenecký a leštěný slezský mramor. Harmonickou souhru materiálů doplnilo mosazné zábradlí.

Via Una
Via Una | Zdroj: Marani Architects

Od druhé světové války budova měnila majitele a využití. Po zestátnění byla v roce 1958 zařazena do seznamu nemovitých kulturních památek, v roce 1992 ji převzala k využívání Komerční banka. V průběhu let prošla budova řadou stavebních zásahů, které ne vždy respektovaly památkovou ochranu.

Počátek unikátní obnovy

Naději na lepší budoucnost přineslo v roce 2017 odkoupení objektu investorem Commerz Real Investmentgesellschaft GmbH. Záměrem investora bylo zachovat vysokou historickou hodnotu budovy a vytvořit reprezentativní pronajímatelné prostory pro kanceláře a obchod za využití nejmodernějších technologií. Developerem se stala společnost S + B Gruppe AG. Architektem a projektantem celkové obnovy byl zvolen renomovaný ateliér Marani Architects.

Během modernizace budovy byl kladen velký důraz na vytvoření flexibilních pracovních prostor, které se mohou přizpůsobit měnícím se potřebám. Přibyly dva nové vchody z ulice Na Příkopě a Celetná. Bezbariérovost umožňuje prosklený panoramatický výtah s výhledem na Prahu. Obchodní plochy jsou umístěny v přízemí a v podzemních podlažích. Šest nadzemních podlaží pak poskytuje moderní kancelářské prostory.

Via Una
Via Una | Zdroj: Marani Architects

Vzhledem k náročnosti obnovy památkově chráněné budovy byl k projektu přizván jako spolupracující partner společnost DELTA Group ČR, která vykonávala pro investora monitoring a controlling projektu.

„Monitoring zahrnoval pravidelnou kontrolu časového harmonogramu průběhu výstavby, monitoring fyzického předávání jednotlivých fází, stav a obsah reportingu,“ vysvětluje spolupráci na projektu Martin Vašíček, projektový manažer DELTA Group ČR a doplňuje: „Na projektu rekonstrukce takto významné budovy musím ocenit příjemnou spolupráci s developerem, která se nesla v duchu konstruktivního hledání řešení za účelem dosažení nejlepšího možného výsledku. Díky poctivému přístupu je kvalita provedení naprosto výjimečná.“

Minulé i budoucí v souladu

Tam, kde to bylo možné, byly v rámci obnovy zachovány původní dochované prvky a materiály nebo byly nahrazeny odpovídajícím současným řešením. Renovací prošla mimo jiné také unikátní výklopná křídlová okna. Tzv. „aero okna“ z dílny tehdejší pražské firmy Hirschler-Berger se dají vyklopit ven tak, že v kanceláři nezabírají žádné místo. Okna se podařilo kompletně repasovat a zachovat tuto originální funkci.

Via Una
Via Una | Zdroj: Marani Architects

„Díky citlivé obnově a modernizaci se objekt proměnil v prvotřídní kancelářskou a obchodní budovu, kde se pojí to nejlepší ze dvou světů: komplexní technické nároky kladené na moderní obchodní a administrativní prostory i noblesní atmosféra historické Prahy,“ komentuje realizaci Markus Weber, technický ředitel české pobočky společnosti S + B Gruppe AG.

Výjimečnou kvalitu projektu potvrdila během krátké doby od jeho dokončení řada mezinárodních ocenění, mezi které patří například European Property Awards Architecture 2022 – 5 Star v kategorii Best Mixed Use Architecture, International Property Award 2022 v kategorii Best International Mixed Use Architecture nebo stříbrná medaile v soutěži Best of Reality 2022 v kategorii Office.

VIA UNA, PRAHA

INVESTOR: Commerz Real Investmentgesellschaft GmbH
DEVELOPER: S + B Gruppe AG
ARCHITEKT A PROJEKTANT REKONSTRUKCE: Marani Architects / Vincent Marani AIA, Tomáš Jeníček, Ondřej Herlík, Marián Kolbaský, Tullio Polisi, Anna Tyscenko, Lucie Jindrová, Alexandru-Aurelian Gîrtan, Ewa Andruszczyszyn, Hana Vymětalíková
MONITORING A CONTROLLING PROJEKTU: DELTA Group ČR
CELKOVÁ PLOCHA: 23 800 m2
FUNKCE: kancelářské prostory a retail
REALIZACE: 2020-2022
WEB O PROJEKTU: www.via-una.com

PR článek projekční kanceláře DELTA Group ČR