Mostní domky slouží po renovaci jako hotelové apartmá.
Galerie(6)

Z mostních domků působivá apartmá

Otázku, jak revitalizovat objekty průmyslového dědictví a najít pro ně dlouhodobě udržitelné využití, není snadné zodpovědět. V Amsterdamu dokázali najít novou funkci pro mostní domky vystavěné u vodních kanálů a přeměnit je v unikátní hotelové apartmá.

Hotel SWEETS je nový netradiční hotelový koncept, který nabízí ubytování po celém Amsterdamu v osmadvaceti různých mostních domcích. Ty byly postaveny na amsterdamských kanálech v letech 1673 až 2009, přičemž každý z nich byl navržen v architektonickém stylu své doby stavby. V důsledku centralizace řízení mostů ztratily mostní domy svůj původní účel. Hotel SWEETS znovu využívá toto průmyslové dědictví tím, že přeměňuje domky v samostatná hotelová apartmá s jedinečnými interiéry, navržené s ohledem na architektonickou historii malé budovy.

Mostní domky nabízí jedinečný pohled na město.
Mostní domky nabízí jedinečný pohled na město. |

Po staletí bývali v amsterdamských mostních domech zaměstnáni správci městských mostů, kteří byli zodpovědní za jejich otevírání pro vodní dopravu. Mostní domky vystavené v letech 1673 až 2009 v sobě nesou rozsáhlou historii. Jejich různé architektonické styly ukazují, jak se město vyvíjelo a rostlo při stavbě nových čtvrtí, a jak lidé v té době přemýšleli o rozvoji města. Mnoho mostů a mostních domů bylo navrženo renomovanými nizozemskými architekty, jako jsou Hendrik Petrus Berlage a Pieter Lodewijk Kramer.

Záchrana průmyslového dědictví

V roce 2012 se město Amsterdam rozhodlo centralizovat řízení mostů na svých kanálech, mostní domy proto ztratily svůj původní účel. Koncept hotelových apartmá SWEETS vnesl průmyslovému dědictví nový život. Přestože jde o malé domy, některé s podlahovou plochou menší než 10,5 m², které navíc nebyly navrženy pro ubytování lidí, jsou dnes dvoulůžková apartmá vybavena sprchou, toaletou a úložným prostorem. Dvě apartmá mají k dispozici i kuchyň. Všech osmadvacet mostních domků má díky své dřívější funkci a umístění nádherný panoramatický výhled na amsterdamské kanály.

Mostní domky slouží po renovaci jako hotelové apartmá.
Mostní domky slouží po renovaci jako hotelové apartmá. |

Designový piknik

Hotelový koncept je společnou iniciativou a spoluautorstvím architektonické kanceláře Space & Matter a partnerů projektu: developera Grayfield, který se specializuje na obnovu průmyslových památek a hotelového řetězce Seven New Things. Projekt by pochopitelně nebyl realizován bez schválení a úzké spolupráce města. S respektem k původnímu architektonickému řešení zkoumal tým architektů historii každého jednotlivého mostního domu a navázal na ni současným řešením. Během tzv. „designových pikniků“ si architekti společně se všemi zúčastněnými partnery na místě vybírají, které prvky se mají zachovat a na které budou reagovat novým řešením. Například během obnovy mostního domu „Amstelschutsluis“ postaveného v roce 1673 byly nalezeny některé dobové prvky, které byly co nejvíce zachovány. Tým dále zkoumal holandské tradice 17. století, používání materiálů a barev, na něž navázal a vyvážil je současnými prvky. V interiéru mostního domu „Hortusbrug“, malé architektonické ikony ve stylu „De Stijl“, se autorský tým inspiroval slavným nizozemským architektem a designérem Gerritem Rietveldem a pohrál si s typickými Rietveldovými prvky při respektování jeho odkazu.

Mapa mostních domků a amsterdamských kanálů.
Axonometrie
Řez
Axonometrie
Řez

Nová funkce jako oživení místa

Pro ubytované je k dispozici v každém mostním domě vlastní elektronický průvodce sousedstvím dostupný na tabletu. Hotel SWEETS vybízí hosty, aby prozkoumali okolí a objevili různé části Amsterdamu, většinou mimo přeplněné centrum města. Průvodce hotelu SWEETS tak stimuluje místní podniky po celém městě. 

Hotel SWEETS otevřel prvních jedenáct mostních domů v roce 2018. Od té doby přibylo dalších deset. Zbývajících sedm bude dokončeno do konce roku 2021. Letos v únoru získal hotel SWEETS ocenění „Hotel roku 2020“ v rámci Frame Awards, v předchozích letech ceny Dezeen Award 2019 a Entree Award 2018.

HOTEL SWEETS

Místo: Amsterdam, Nizozemí
Architekt: Space & Matter
Investor: Hotel Sweets
Realizace: 2018 – 2021

Článek byl publikován v časopise ASB 04/2020.

TEXT: JOLANA ŘÍHOVÁ,
FOTO: SWEETS HOTEL/MIRJAM BLEEKER, LOTTE HOLTERMAN, V2COM