MORITZ M-STORE 2019 – staronový svět piva

MORITZ M STORE
Zdroj: Adrià Goula

Když byl v roce 1856 v Barceloně založen Moritzův pivovar, šlo o první podnik svého druhu. Pivo se zde vařilo ve velkém se znalostí pivovárečného řemesla a náležité péče. Tak tomu bylo až do roku 1978, kdy byl provoz pivovaru uzavřen.

Po 33 letech, v roce 2011 byla budova rekonstruována Jeanem Nouvelem (svou stopu zanechal i v Praze jako autor administrativního komplexu Zlatý Anděl na smíchovské pěší zóně). Novou reformu prostoru pak v loňském roce realizoval architektonický ateliér External Reference založený italským architektem Carmelem Zappullou.

Z pivovaru společenský prostor

Již při rekonstrukci vedené Jeanem Nouvelem zůstal vnější vzhled bývalého pivovaru zachován, významných změn se dočkal vnitřní prostor. Dispozice se změnily tak, aby se prostor otevřel směrem ke vchodu a současně mohl být rozčleněn na zóny s různým využitím. V původně průmyslových prostorách se dnes nachází restaurace a pivní bar, který má na čepu nepasterizované pivo vlastní produkce – pivovar se nachází v suterénu, tanky jsou umístěny viditelně na podlaze i pod stropem obchodu.

Architekti z ateliéru External Reference se při tvorbě projektu přizpůsobili modernizaci prostředí Jeana Nouvela. Nový návrh využívá koexistenci prostředí a použitých materiálů, které jsou současně kompatibilní s již existujícími tlumenými barvami a industriální strukturou. V návrhu tak zůstala zachována linie baru, kterou navrhl Jean Nouvel, Chu Uroz & Carmelo Zappulla  však provedli řadu mikrointervencí, které změnily atmosféru prostoru.

Jednou z úprav byl nový design osvětlení, které se svými teplými tóny odlišuje od barevné palety prostředí, a současně vytváří příjemnou atmosféru v reflexním prostoru nerezové oceli, tak typické pro svět piva.

MORITZ M STORE
MORITZ M STORE | Source: Adrià Goula

Nejen restaurace a bar

Nový prostor je vpravdě multidisciplinární. Kromě klasické restaurace či baru je zde i obchod s předměty souvisejícími se světem piva – do sortimentu patří oblečení s logem značky, dárkové předměty, lahvové pivo v jednotlivých kusech či v dárkovém balení, vše v grafickém provedení podle požadavků investora. Několik dalších místností slouží jako sály pro konání společenských či firemních akcí.

MORITZ M-STORE 2019

Lokace: Ronda de Sant Antoni, 41, 08011 Barcelona
Rozloha: 120 m2
Návrh: External Reference & Chu Uroz
Designéři: Chu Uroz & Carmelo Zappulla

TEXT: Daniela Bartošová
FOTO: Adrià Goula