04 ChybikKristof Enoteka laurianghinitoiu

Komerční prostory. Hlavní téma nového vydání časopisu ASB

V aktuálním čísle časopisu ASB se věnujeme problematice komerčních prostor.

Toto téma se prolíná rovněž naším rozhovorem s Ondřejem Boháčem, ředitelem Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Zeptali jsme se ho na další směřování Prahy a vývoj projektů, které v sobě nesou obchodní příležitosti.

S výrobci a architekty o využití domácích výrobků v architektuře

Co lze udělat pro to, aby byly české výrobky využívány v rámci výstavby a aby bylo zohledňováno environmentální hledisko, jsme diskutovali u kulatého stolu se zástupci českých výrobců a architektů.

O své zkušenosti a plány se podělili: Roman Blažíček, jednatel společnosti LASSELSBERGER (výrobce RAKO), Ivo Ulich, majitel M&T Kování, Jan Tušl, spolumajitel značky Vekra, architekt Jan Kasl, předseda České komory architektů, dále architekt Michal Juha z ateliéru DOMY, architektka Markéta Zdebská z ateliéru BY arcchitects a architekt Ivan Boroš z ateliéru edit! Architects. Výstup nejdůležitějších myšlenek, které na setkání pořádaném ve spolupráci s Českou komorou architektů zazněly, najdete právě v tomto vydání ASB.

Nad tím, jak budou vypadat prodejní prostory budoucnosti, se v anketě zamýšlejí dva architekti, zástupce developera a odborník na koncepční plánování měst.

Časopis ASB 2020/04
Časopis ASB 2020/04 |

Nové realizace

Nechybějí kvalitní příklady zdařilých realizací: Sídlo firmy Lasvit v Novém Boru od ov architekti, Enotéka znojemských vín od Chybík+Krištof architects, polyfunkční dům v Trojanovicích od Kamil Mrva architects. Zajímavostí jsou hotelová apartmá v Amsterodamu vybudovaná z původních mostních domků, které vystavěli uznávaní nizozemští architekti v letech 1673 až 2009. 

Inspirativním příkladem, jak přistupovat k obchodním centrům budoucnosti, je vídeňský projekt Obchodního domu Ikea od Querkraft Architekten, který bude fungovat také jako hostel, komunitní centrum či zahrada.

Novinky

V rubrice Knihy, výstavy najdete výběr inspirativních titulů a výstav, které stojí za přečtení či návštěvu. V rubrice New Generation přinášíme rozhovor s mladým architektem Ondřejem Pokojem, vítězem Kaplicky Internship 2019. Povídali jsme si o jeho zkušenostech ze stáže ve světoznámém londýnském studiu Thomase Heatherwicka.

Pro objednání tohoto čísla nás kontaktujte na e-mail: distrib@jagamedia.cz
Předplatné včetně aktuálního vydání ASB a nového Almanachu můžete zakoupit zde.

TEXT: JOLANA ŘÍHOVÁ