Minimalistická Atelier Villa v tropickém pralese

Nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, se v prudkém svahu džungle ukrývá resort Art Villas. Přáním majitele bylo vytvořit místo, kde návštěvníci zapomenou na každodenní starosti, splynou s okolní přírodou, pročistí svou mysl a nechají se hýčkat luxusem a zážitky.

Při výběru architektonického týmu měl investor Filip Žák šťastnou ruku. Architektka Dagmar Štěpánová si kulturu a architekturu Jižní a Střední Ameriky oblíbila již v době svých studií, se svým studiem Formafatal proto nejen rozuměla zadání klienta, ale při navrhování přirozeně uplatňovala také inspiraci koloritem této oblasti.

Atelier Villa 23
Atelier Villa 22
Atelier Villa 15
Atelier Villa 14
Atelier Villa 21
Atelier Villa 13
Atelier Villa 20
Atelier Villa 12

Tři jedinečné vily, tři architekti, tři různé přístupy

Resort Art Villas tvoří soubor unikátních staveb, do nějž patří betonová Art Villa, tropická minimalistická Atelier Villa, dále soubor pěti vejcovitých dřevostaveb Coco Villa a tropický multifunkční pavilon Wing. Hlavním architektem celého resortu je studio Formafatal v čele s Dagmar Štěpánovou, jež je také autorkou návrhu Atelier Villy.

Architektonický koncept betonové Art vily navrhlo studio Refuel works, pod architektonickým konceptem Coco vily a pavilonu Wing je podepsáno studio Archwerk. Studio Formafatal pak vtisklo všem vilám finální podobu a celý resort Art Villas sjednotilo v jedinečný ucelený komplex, současně je také autorem návrhů interiérů ve všech budovách.

Atelier Villa 17
Atelier Villa | Source: BoysPlayNice

Atelier Villa jako součást krajiny

Atelier Villa byla navržena jako soukromá vila pro investora a jeho rodinu. 26 metrů dlouhá hranolovitá hmota je osazena do prudkého svahu a částečně levituje nad bujnou tropickou vegetací. Svými výhledy se otevírá k oceánu a do zelených kopců, zadní fasáda obrácená k příjezdové linii a zároveň k dalším vilám byla v souladu s požadavkem investora na zachování soukromí záměrně ponechána bez oken.

„Největší důraz jsme vedle myšlenky “smazat hranice mezi interiérem a exteriérem” kladli na konstrukční jednoduchost a čisté linie (pura vida >> pura arquitectura)“, vysvětluje Dagmar Štěpánová.

V souladu s touto myšlenkou vila více než cokoli jiného splývá prostřednictvím nenápadné barevnosti fasád a zelené střechy s okolím, stává se jeho součástí, jako by jím opticky prostupovala. Stěny domu orientované výhledy do džungle a k oceánu jsou tvořeny velkoformátovými hliníkovými perforovanými dílci s nástřikem v barvě Cor–Tenu, jež se na slunci nerozpálí a navíc nerezaví.

Při vysunutí slouží jako stínící prvky. Míra a vzor perforace na panelech se vzájemně liší a vytváří tak zajímavou hru světla a stínů v interiéru vily. Zadní plná fasáda je v celé své ploše obložena dřevěnými prkny povrchově upravenými tradiční japonskou technikou opalování dřeva Shou-sugi-ban.

Atelier Villa 11
Atelier Villa | Source: BoysPlayNice

Minimalismus a přírodní tóny

Stejně jako vnější proporce jsou minimalistické i dispozice interiéru vily. „Podél plné zadní fasádní stěny jsme rozmístili technické místnosti, sklady, koupelny a kuchyni,“ popisuje Dagmar Štěpánová. „Zbytek se odehrává v otevřené dispozici, kde hranice mezi interiérem a exteriérem mizí a celý prostor je vnímán jako zastřešená terasa. Pomocí lehkých posuvných příček ho lze proměňovat a dle potřeb vytvářet soukromé zóny.“ Do terasy je vsazen infinity bazén, který je částečně krytý střechou domu a tudíž chráněný před prudkým sluncem.

Interiér je v souladu krajinou, v níž se vila nachází, laděn s využitím přírodních materiálů do teplých zemitých tónů. Vyjma křesel a židlí u jídelních stolů je veškerý mobiliář navržen přímo pro vilu a vyroben na zakázku. Nábytek byl z velké části zadáván a realizován na místě za pomoci lokálních řemeslníků.

„Některé prvky byly naopak na zakázku vyráběny v Čechách a následně přepravovány na místo realizace. Z českých výrobců jsme se rozhodli pro renomovanou sklářskou značku Bomma, jejíž svítidla Shibari dotváří světelnou atmosféru tropického interiéru vily,“ uzavírá architektka.

Materiály

teak / nábytek dle autorského návrhu
brazilský ořech/IPE / nábytek dle autorského návrhu, terasy, podhledy
opalovaná teaková prkna / fasáda
ocel / nábytek dle autorského návrhu
hliník / fasáda
beton / podlahy, strop
cementová stěrka / stěny, nábytek dle autorského návrhu
cementová dlažba Granada Tiles Nicaragua
len / závěsy, čalouněný nábytek dle autorského návrhu

O studiu Formafatal

Studio Formafatal založila architektka Dagmar Štěpánová v roce 2015, po dvanácti letech praxe v oboru. Tým nyní tvoří Dagmar společně s Katarínou, Janem, Martinou, Danou, Ivetou, Annou a Deborou. Jsme tým kamarádů – architektů, designérů a scénografů.

„Jsme kreativní studio zabývající se architekturou, návrhy interiérů, výstavními instalacemi a produktovým designem. Vytváříme veřejné prostory, ve kterých se lidé cítí jako doma, a domovy šité klientům na míru. Individuální přístup je založen na vzájemném porozumění s klientem, nadšení, přirozené spolupráci a jednotných koncepčních řešeních. Projekty řešíme komplexně od kreativního konceptu až po realizaci, s důrazem na detail.“ Osmičlenný tým architektů, scénografů a designérů v současné době pracuje na několika komerčních a rezidenčních projektech nejen v České republice, ale napříč světem. Studio Formafatal získalo za své realizované projekty celou řadu tuzemských i mezinárodních ocenění.

Již v době studií si architektka oblíbila Projektem Art Villas se jí splnil sen a v současné době buduje pobočku pro své studio Formafatal právě na Kostarice.

ATELIER VILLA

Autor:   Ing. arch. Dagmar Štěpánová, hlavní architekt
Spoluautor: Ing. arch. Martina Homolková
Umístění projektu: Bahia Ballena, Playa Hermosa, Kostarika
Zastavěná plocha: 326 m2
Užitná plocha: 298 m2
Plocha pozemku: 25000 m2
Konstrukční systém: ocelový skelet o rozponech 4x4m
Projekt: 2017 – 2018
Dokončení: 2019

TEXT: Daniela Bartošová
FOTO: BoysPlayNice