Rekonstrukce bytu s velmi omezeným rozpočtem

Renovovaný Klinker Apartment z dílny studia CaSa se nachází v secesní budově ve čtvrti El Born v Barceloně a nese na první pohled typické znaky práce obou architektů. Nicméně rčení „Nikdy nevstoupíš do téže řeky“ platí i zde. Výchozí podmínky – a to nejen požadavky, ale i příběh investorů, významně ovlivňují výsledek.

Čtyřčlenná rodina z města Coronado v Kalifornii si apartmán pořídila jako prázdninový byt. Vyžadoval však rekonstrukci, které se ujala sama majitelka, interiérová designérka, jež z Barcelony pochází. Když však byly práce skoro hotové, vypukl v bytě požár a zničil většinu nových úprav a vybavení a také zachovalé historické prvky a detaily stavby.

Rekonstrukce bytu Klinker Apartmentz 13
Rekonstrukce bytu Klinker Apartmentz 17
Rekonstrukce bytu Klinker Apartmentz 02
Rekonstrukce bytu Klinker Apartmentz 06
Rekonstrukce bytu Klinker Apartmentz 03
Rekonstrukce bytu Klinker Apartmentz 04
Rekonstrukce bytu Klinker Apartmentz 05
Rekonstrukce bytu Klinker Apartmentz 07

Rekonstrukce s finančními mantinely

Majitelé proto o rok později oslovili ateliér CaSa s žádostí o provedení nové rekonstrukce, ovšem již s velmi omezeným rozpočtem. Jejich přáním bylo co nejefektivnější využití všech materiálů a zachování a zvýraznění historických prvků – například vysokých stropů, podlah, oken, dveří a podobně.

Výchozí podmínky však byly složité. Architekti Andrea Serboli a Matteo Colombo vstoupili do prázdného bytu, poničeného ohněm. Pouze designové řešení nestačilo, byly nezbytné i základní stavební úpravy – například odstranění původních a nanesení nových omítek, obnovena musela být také část původního secesního stropu a podobně.

Na druhé straně napjatý rozpočet nedovoloval měnit stávající dispozice. Bylo nezbytné k proměně přistoupit velmi kreativně a dát prostorům nový smysl a význam.

Dobré nápady jsou k nezaplacení

Původní dispozice již zahrnovala otevřenou kuchyni, obývací pokoj, ložnici rodičů, dětský pokoj a malou koupelnu. Výchozím bodem byla rekonstrukce centrální oblasti, z její úpravy se pak odvíjela proměna zbývající části bytu.

V tomto hlavním prostoru je situována kuchyně, na níž je plynule napojen vstupní prostor na straně jedné, na druhé pak obývací pokoj s francouzským oknem, vedoucím na balkón. Relativně malé místnosti dodává toto řešení vzdušnost a pocit přirozeného propojení se světem venku.

Součástí kuchyně je ostrůvek s varnou deskou, jeho prodloužená pracovní plocha pak tvoří jídelní stůl. Strop nad kuchyňskou částí je snížen podhledem, v němž je ukryta vzduchotechnika. Celek působí kompaktně a uspořádání poskytuje příjemný komfort.

Součástí tohoto prostoru je také malá otevřená komůrka, na první pohled nepotřebná tmavá malá místnost bez oken. Architekti ji proměnili na útulnou studovnu či pracovnu s praktickou pracovní plochou, policemi, zajímavě zakomponovaným osvětlením a s kulatým okénkem do chodby.

Pozůstatkem předchozích úprav v celé místnosti byly také různé nesourodé typy dlažby v hlavním prostoru, působící roztříštěně a chaoticky. I s tím si autoři nové úpravy dokázali poradit, vhodně je doplnit a sjednotit.

Rekonstrukce bytu Klinker Apartmentz 03

Ve jménu barev

Cihlové jádro centrálního prostoru má barvu terakoty. Název apartmánu upomíná na takzvané klinkerky, dvakrát pálené cihly, vystavené v procesu vypalování teplotám 1100 °C, které zajistí slinutí materiálu a tedy jeho kompaktnost, vyšší odolnost a hladký lesklý povrch.

A právě lesk a cihlová barva charakterizuje centrální kuchyňský a komunikační prostor – jeho energii, změnu, přípravu jídla… Obývací pokoj je v klidné šedobílé kombinaci v kontrastu s terakotovou září kuchyně, jeho prostor vymezuje také štukový strop v bordó odstínu, který je současně i hlavním dekorativním prvkem místnosti.

Na obývací pokoj navazuje jednoduše zařízená a též barevně střídmá ložnice, jíž vévodí šedozelený odstín – světlý na spodní polovině stěn a tmavý na štukovém stropě. Ten je zde opět dekorativním prvkem, za pozornost ale stojí i vestavěný blok v hlavách postele.

Je to vlastně nika s bočními úložnými prostory, kterásupluje čelo lůžka a odsazuje ho od stěny. Nese také svítidla a může být i odkládací plochou, nahrazující noční stolek na straně sousedící s dveřmi do šatny, kde na něj není dost místa.

Jsou v něm také decentně umístěné vypínače a zásuvky. Mile působí i hravě využitá bílá barva – na šedozeleném podkladu jsou bílá svítidla, bílé vypínače a zásuvky a příjemným akcentem je i bílá klika na barevné části dveří.

I dětský pokoj je proveden v klidné kombinaci zelenošedé a béžové barvy na bílém podkladu. Potřebné úložné prostory zajišťuje vestavěná skříň, která prostor neruší a pokoj díky tomuto řešení působí větším dojmem. I zde tvoří bílé světlení a vypínače na barevném podkladu dekorativně.

Rekonstrukce bytu Klinker Apartmentz 13

Dokonalost je skryta v detailu

Za pozornost stojí i další detaily, které byt sjednocují a zdůrazňují atmosféru místa. Jde například o barevné plochy, které ze stěn přechází na dveře, zárubně a rámy oken, důmyslné využití různých dekorů dlažby, zajímavá je i hra se zrcadly – v obytném prostoru jsou umístěna tak, že lze sledovat i ostatní části místnosti, takže například i ve zdánlivě zasunutém výklenku lze mít přehled o dění v obývacím pokoji.

V koupelně má zase kulaté zrcadlo odříznutou část tak, aby hranou lícovalo s okrajem barevného nátěru spodní části stěny, což celku dodává úpravnost a řád.

Za pozornost stojí i výběr a rozmístění světel. Architekti zvolili svítidla jednoduchých tvarů, která výborně ladí s barevným řešením hladkých stěn i se zdobenými štukovými stropy. I proto jsou lustry ve stropě jen jakoby ležérně zavěšeny – nenápadná šňůra je hravým doplňkem bohatého zdobení, neruší zde žádná tyč ani jiný masivní závěs a podobně.

Andrea Serboli a Matteo Colombo si poradili s následky požáru, zúročili, co zbylo z historických dochovaných částí interiéru a citlivě a s pokorou je sladili se soudobými materiály. A celek působí dokonale, jako by šlo o předem promyšlený prvotní záměr.

Základní údaje:
Rekonstrukce a design interiéru: Klinker Apartment
Místo: El Born, Barcelona, Španělsko
Návrh: Andrea Serboli a Matteo Colombo, Colombo a SerboliArchitecture, www.colomboserboli.com, info@colomboserboli.com
Styl a umělecký směr: CaSa
Plocha: 75 m2
Foto: Roberto Ruiz, www.robertoruiz.eu
Text: Daniela Bartošová