Rekonstrukce bytu v pražských Vysočanech
Galerie(12)

Rekonstrukce bytu v pražských Vysočanech

Byt v činžovním domě z 50. let 20. století nikdy neprošel žádnými úpravami. A jak je vidět na původních fotografiích, radikální přeměnu si už opravdu zasloužil.

„Byt jsme našli ve velice špatném stavu. Kuchyně modernímu provozu vůbec nevyhovovala, koupelna trpěla stejným problémem. Střední hala byla úplně tmavá, neprosvětlená a odkázaná na umělé osvětlení“, říká autorka rekonstrukce Ing. arch. Barbora Kopečná z ateliéru KOOA. Všechno se ale zásadním způsobem změnilo. Z bývalé kuchyně vznikla pracovna a tam, kde bývala koupelna, vznikl praktický kuchyňský kout.

Původní stav

Po rekonstrukci

Koupelna našla místo na druhé straně haly. Barevně je celý byt proveden v kombinaci dubových dýh, světle šedých stěn, bílých dveří. Doplňky jsou černé a dřevěné. Typické je využití stejných keramických dlaždic na podlaze i stěnách.

Rekonstrukce bytu v pražských vysočanech - foto - Vysocany_stav_03cb

Světlo se dostalo do temného středu bytu

„Střední halu jsme propojili s obývacím pokojem“, pokračuje Ing. arch. Kopečná, „tím se do ní nejen dostalo světlo, ale dostala inové využití: stala se z ní jídelna s kuchyňským koutem. Staré dvoukřídlé dveře z matného skla jsme odstranili, dveřní otvor se začistil a opatřil širokou obložkou. Střední prostor bez oken se prosvětlil především tímto propojením, dále použitím světlých barev a konečně nalepením LED pásku po obvodu místnosti.“

Propojení obývacího pokoje a jídelny je zdůrazněno jednotnou podlahou, parketami přecházejícími z jedné místnosti do druhé. Z nejtmavšího kouta původní vnitřní haly vznikly ještě dvě minimístnosti: komora a sklad; vchází se do nich z jídelny.

Kuchyně na místě staré koupelny

Kuchyňský kout s pracovní plochou ve tvaru L se podařilo umístit v místě bývalé koupelny, v návaznosti na jídelnu. Kuchyňský nábytek vyrobený na míru byl navržen v kombinaci dubu a černého lamina. Na podlaze kuchyňského kouta byla položena dekorativní dlažba, stejná pokrývá stěnu za kuchyňskou linkou.

Dva typy dveří

Všechny původní dveře byly nahrazeny novými: hlavní prostory dostaly prosklené dveře dřevěné, které na míru vyrobil truhlář. Tyto nové dveře vedoucí z ložnice do obývacího pokoje a z něj dále do pracovny jsou propojeny podlahovými a nástěnnými lištami. V jídelně je na horní liště po celém obvodu místnosti umístěný LED pásek, který jídelnu dostatečné osvětluje zejména v zimním období. Dvoje ocelové dveře se instalovaly do předsíně vlevo za hlavní vchodem, za jedněmi je místnost s pračkou, za druhými WC.

Koupelna a toaleta v černé a bílé

Koupelna se vyznačuje kontrastní kombinací barev, je šedo-černo-bílá. Stěny pokrývají bílošedavé dlaždice většího formátu, spodek vany a umyvadlové skříňky jsou černé stejně tak jako topný žebřík na protější stěně. Keramické dlaždice, které se uplatnily na stěnách koupelny, najdeme také na podlaze v předsíni a WC. A protože koupelna a WC jsou pojaty inverzně, černé dlaždice na stěnách WC se naopak objevují na podlaze koupelny. Na WC tedy dominuje černá, na temných stěnách září bílé sanitární předměty – hranaté umyvadlo a toaletní mísa. Barevný kontrast zjemňují dřevěná dvířka nástěnné vestavné skřínky.

Co je ještě nového a co je v plánu

V bytě je dálkové topení, při rekonstrukci se staré radiátory vyměnily za nové typy. Nově se dělaly rozvody elektřiny a rozvody ZTI. Dřevěné parketové podlahy v obývacím prostoru, ložnici a pracovně jsou také nové. Mobiliář byl převážně vybrán z nábytkové řady Stockholm (IKEA). Do předsíně jsou navrženy vestavné skříně na míru (botník na stěně proti vstupu a hluboká šatní skříň naproti dveřím do jídelny) s integrovanou lavicí a velkoplošným zrcadlem pro optické rozšíření místnosti. Vše je plánováno v materiálu dýha dub.

Alena Gembalová
Foto: Juliana Vlčková