Bydlení v rourách

Bydlení v rourách

Podle demografického průzkumu z roku 2017 se Hongkong řadí mezi města s nejhůře dostupným bydlením na světě. Architekt James Law a jeho kolegové z ateliéru James Law Cybertecture přišli s originálním nápadem, který by mohl pomoci hrozící krizi čelit.

Koncept bydlení OPod Trumpet představuje experimentální nízkonákladovou obytnou jednotku situovanou do betonové vodovodní roury o průměru 2,5 m. Minimalistický design využívá masivní betonovou konstrukci potrubí, do kterého je umístěn byt pro jednu až dvě osoby.

Kulaté plástve

Autorům projektu se do roury podařilo poskládat obývací prostor, kuchyň i koupelnu se sprchou toaletou, to vše na ploše necelých deseti metrů čtverečních.

Vše na ploše necelých deseti metrů čtverečních

  Vše na ploše necelých deseti metrů čtverečních

Každý rourový „byt“ je vybaven prvky takzvané chytré domácnosti s online přístupem přes telefon a prostorově úsporným nábytkem. Vnitřní prostor je navržen v každém detailu, od dřevěné podlahy až po mini ledničku a místo pro uskladnění šatů.

Koupelna

 Koupelna

Kamkoli, jakkoli

Díky hmotnosti betonového potrubí nevyžaduje instalace bytových jednotek žádné přidané nosné či kotvicí prvky, které by musely roury držet pohromadě. I tato vlastnost Lawsova konceptu přispívá k nízkým nákladům na realizaci. Velmi snadnou manipulací mohou být rourové jednotky poskládány do rozličných tvarů a struktur, prakticky na jakékoli místo, dle aktuálních potřeb.

Nové využití nezastavěných míst ve městě

 Nové využití nezastavěných míst ve městě

Ať už do nevyužité proluky či pod dálniční přejezd. Díky úspoře peněz a prostoru se má OPod Tube House stát cenově dostupnou variantou bydlení. Právě nízká pořizovací cena a snadná instalace by mohly pomoci vyřešit hrozící bytovou krizi a poskytnout dočasné řešení těm, kteří hledají bydlení na kratší dobu.

Nové využití nezastavěných míst ve městě

 Nové využití nezastavěných míst ve městě

OPod Tube house

Místo: Hongkong
Architekt: James Law Cybertecture
Realizace: 2017

 

TEXT: TEREZA JANIŠOVÁ
FOTO: JAMES LAW CYBERTECTURE

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 2/2018.