Vila Tugendhat slaví. Přesně před 20 lety byla zapsána na seznam UNESCO

Stalo se to na den přesně před 20 lety. 16. prosince 2001 byla na 25. zasedání organizace UNESCO ve finských Helsinkách na Seznam světového dědictví zapsána brněnská vila Tugendhat, která patří pod správu Muzea města Brna. Stala se tak dodnes jedinou památkou moderní architektury v České republice, která na něm figuruje. 

Zápisu na seznam nejvýznamnějších světových památek předcházela již v roce 1998 výzva Ministerstva kultury ČR k vytvoření nominačního dokumentu. Mezi odborníky z celé České republiky zastupoval Muzeum města Brna profesor Zdeněk Kudělka.

Na základě nominace předložené diplomatickou cestou, byla vila Tugendhat, postavená v letech 1929-1930 dle návrhu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, na seznam v roce 2001 zapsána.

„Rád bych, aby ikona moderní architektury, kterou vila Tugendhat beze sporu je, byla rovněž dostupnější i pro veřejnost, která nemůže svoji návštěvu Brna plánovat s několikaměsíčním předstihem. Vila má své kapacitní limity, nicméně dvacet let od zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO jsme se rozhodli oslavit uspořádáním zvláštních prohlídek v termínech 26. a 31. prosince. Vstupenky dáváme do prodeje dnešním dnem na nových stránkách vily Tugendhat,“ uvedl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc. 

Za posledních dvacet let prošla stavební substance vily Tugendhat řadou podstatných změn. Tou nejdůležitější je rozsáhlá a mezinárodně oceňovaná památková obnova, připravovaná odborníky již od roku 2003. Důsledná rehabilitace domu, interiérů i zahrady byla realizována v letech 2010-2012. Po jejím dokončení se vila vrátila do své původní podoby z 30. let 20. století. 

K výročí nadělili vile nový web

Výrazných změn doznal i návštěvnický zájem o objekt, například za celý rok 2000 do vily zavítalo necelých 8 000 návštěvníků, v rekordním roce 2019 vilu navštívilo téměř 60 000 hostů. Návštěvnost ale často omezuje maximální kapacita interiérů. 

Právě nová webová stránka vily Tugendhat je asi letošní největší novinkou pro návštěvníka. Původní webová stránka vily vznikla již v roce 2009, a tudíž již nutně potřebovala celkové přepracování. Na této aktualizaci, financované z dotačního programu podpory pro památky světového dědictví 2021 z MKČR pracovali zaměstnanci vily Tugendhat v posledních letech. 

Rozvoj služeb pro klienty ale samozřejmě tímto projektem nekončí a na rok 2022 vila připravuje řadu nových programů a možností návštěv. Důležitým tématem je rovněž zpřístupnění vily hendikepovaným občanům. V rámci spolupráce s organizací Tichý svět, o.p.s., jsou ve finální fázi realizace tablety s výkladem v českém znakovém jazyce pro klienty se sluchovým postižením. Řada dalších projektů pak bude veřejnosti představena později. 

red