V Brně vyrostly čtyři viladomy, které ctí výjimečnost svého okolí

BD Brno
Zdroj: BoysPlayNice

Typickým rysem Masarykovy čtvrti v Brně je kvalitní vilová zástavba převážně z předválečného období funkcionalistické éry. Výjimečnosti lokality si byli dobře vědomi brněnští architekti z ateliéru Kuba & Pilař Architekti.

Právě díky jejich osvícenému přístupu vyrostly v loňském roce na jižním svahu této nejžádanější čtvrti v Brně čtyři viladomy, které architektonickou kvalitu místa nenarušují, naopak na ni citlivě navazují a nechybí jim lidské měřítko.

Soubor čtyř bytových domů stojí v Neumannově ulici, v blízkosti modernistické stavby architekta Otto Eislera, kterou v letech 1930–1931 navrhl pro sebe a svého bratra. Společně s nedalekým domem v Lipové ulici se jedná o jediné československé stavby zahrnuté o rok později do katalogu výstavy Internacionální styl, uspořádané newyorským Museum of Modern Arts. Hmotové a prostorové řešení souboru nových vil vychází z charakteru a proporcí nejbližší zástavby a snaží se být vlídným sousedem.

Kompozičně je stavba tvořena čtyřmi různě velikými kvádry – viladomy – které vystupují nad terén ze společné podzemní podnože. Soubor staveb tak přirozeně zapadá do svého okolí. Pozemek s jihozápadní orientací a atraktivním výhledem přes areál Brněnského výstaviště na Kohoutovické lesy byl důvodem k maximální orientaci a otevření obytného souboru tímto směrem.

Viladomy klesají po svahu, jejich výška se snižuje směrem k jižnímu cípu parcely. Jižní svah nabízí nejenom výhled na zalesněné údolí Pisárek, ale také dostatek slunečního světla.

Pobytový prostor a střešní zahrady

Dvojice viladomů podél ulice Neumannova má čtyři nadzemní podlaží a jedno podzemní, které propojuje schodišťová hala s výtahy. Dva spodní viladomy mají tři a dvě nadzemní podlaží, a navazují tak svým menším objemem na vily podél spodní část pozemku. Mezi chodníkem ulice Neumannova a horními viladomy je navržen polosoukromý pobytový prostor s posezením.

Bytový dům Brno
Bytový dům Brno | Zdroj: BoysPlayNice

Na střeše parkovací podnože mezi jednotlivými viladomy je soukromý vnitroblok se zahrádkami bytů. Oddělené jsou nízkými živými ploty – gabionovými koši osázenými habry. Ve čtyřech bytových domech je umístěno celkem 47 bytových jednotek.

Plocha jednotlivých bytů se pohybuje v rozmezí od 31 m2 do 112 m2, a to v dispozici 1+kk až po prostorově velkorysé 4+kk. Všechny byty mají balkon, terasu nebo lodžii, v nižších patrech předzahrádky.

Konstrukční a materiálové řešení

Soubor staveb je provedený jako kombinovaná zděná a železobetonová konstrukce. Domy jsou vyzděny z vápenopískových cihel, které zajišťují vysoký tepelný i akustický standard. Velkoformátová dřevěná okna s trojskly zaručují optimální světelné podmínky i kvalitní izolaci. Celá stavba je vystavěna v energetické třídě B.

Bytový dům Brno
Bytový dům Brno | Zdroj: BoysPlayNice

Fasády jsou obloženy keramickým páskem. Kontrastem ke strukturovanému povrchu pásků jsou hladké plochy pevných a posuvných panelů z hliníkového plechu. Podlahy společných prostorů, schodišť a obklady zádveří vstupů jsou provedeny z litého teraca.

Na stropech, schodištích a výtahových šachtách je přiznaný pohledový beton. Jednotícím prvkem celé stavby je koncepce zeleně, která se bude časem uplatňovat stále více.

BYTOVÝ DŮM BRNO

Místo: Brno
Autoři: Kuba & Pilař architekti / Tomáš Pilař, Ladislav Kuba, Wojciech Wilczek, Jan Kopecký
Investor: Trikaya / Neumann bytový dům a.s.
Rok projektu: 2015–2018
Rok dokončení: 2020
Zastavěná plocha: 3322 m²
Užitná plocha: 3316 m²
Plocha pozemku: 4036 m²
Obestavěný prostor: 23 066 m3
Počet bytů: 47 jednotek

Jolana Říhová
RubrikyBytové domyŠtítky,