CAMPO Breitenlee

Nová čtvrť ve Vídni: Sociální byty budou vytápěny z lokálních obnovitelných zdrojů

Nový stavební projekt města Vídně se nazývá CAMPO Breitenlee. V rámci něho má do léta 2024 vzniknout ve vídeňské Donaustadt 557 sociálních bytů, které budou v zimě vytápěny a v létě chlazeny ze 100 procent z lokálních obnovitelných zdrojů. Projekt sází i na komunitní a sousedské bydlení.

Po intenzivních dvou letech příprav se ve Vídni začalo se stavbou nového inovativního projektu s názvem CAMPO Breitenlee. To zde do léta 2024 má nabídnout bydlení v 557 městem podporovaných bytech. Kromě bytových prostor zde vznikne i 31 obchodních prostorů, školka a otevřít by se zde měla i ordinace lékaře. Nechybí ani dopravní napojení. O to se postarají autobusové linky i dvě linky metra, které se zde nacházejí.

Projekt CAMPO Breitenlee sází podle vídeňské radnice na komunitní a sousedské bydlení. Chybět zde proto nebudou společné zóny pro užívání více domácnostmi. Konkrétně zde mají vzniknout společenské místnosti a otevřené prostory, které by podporovaly mezigenerační sounáležitost. Prostor pro vyžití nabídnou i venkovní prostory.

Projekt chce okolí stavby pojmout jako přírodní park s hustou vegetací a volnou loukou. Vzniknout zde má i kurt pro plážový volejbal nebo prostor pro komunitní zahradničení v rámci tzv. urban gardeningu.

Stoprocentní lokální využití obnovitelných zdrojů energie

Prim hraje i využití lokální obnovitelné energie pro vytápění a chlazení. Vysoce inovativní energetický systém umožňuje zásobování 100procentní místně vyráběnou obnovitelnou energií. Realizaci umožní hlubinné vrty, komponentní aktivace železobetonových stropů, studny, vysoce účinná tepelná čerpadla a fotovoltaický systém. Chybět nebude ani zeleň.

CAMPO Breitenlee
CAMPO Breitenlee | Zdroj: expressiv.at

Právě zelené fasády a střechy i intenzivně zelené prostranství včetně ovocných stromů podél základní linie mají zajistit přirozené chlazení a příjemné mikroklima. Projekt je navíc plánován s roční místní přebytkovou výrobou obnovitelných energií, ročním čistým nulovým dovozem energie a čistými nulovými emisemi CO2. Díky tomu se tato čtvrť Vídni vyplatí a zůstane cenově dostupná.

red