Brno za 120 milionů zrekonstruuje domy, budou tam sociální byty

Brno zrekonstruuje tři domy, ve kterých budou desítky sociálních bytů. V tiskové zprávě to uvedl náměstek primátorky Oliver Pospíšil. Náklady dosáhnou skoro 120 milionů korun, bezmála 30 milionů pokryje dotace z Evropské unie.

Domy jsou v ulicích Podnásepní, Mostecká a Plynárenská. V Podnásepní a Mostecké už se pracuje, v Plynárenské začnou práce v půli roku a potrvají rok. „Byty potom budou sloužit sociálním účelům. Budou pro sociálně znevýhodněné lidi, jako seniory, osoby se zdravotním postižením, rodiny z azylových domů, ale také pro lidi bez domova,“ uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková.

V Podnásepní se uskuteční celková rekonstrukce včetně půdní vestavby. Celkové náklady dosahují 44 milionů korun, dotace by měla pokrýt 12 milionů. „Po dokončení by mělo být v domě 22 bytů, z nich deset bude použito jako sociální byty s podporou sociálních pracovníků,“ uvedl Pospíšil. Podle náměstka primátorky Roberta Kerndla bude zbylých 12 bytů sloužit například mladým rodinám jako startovací byty.

V Mostecké ulici se zvýší počet bytů z 12 na 20. „Nové byty budou o velikosti 1+kk až 3+kk. Ve dvorní části vznikne dvoupodlažní budova a původní budova bude mít nástavbu. U osmi bytů počítáme s podporou sociálních pracovníků, pět bytů bude bez podpory, dva budou určené pro zdravotně postižené a pět bytů bude startovacích,“ uvedl Pospíšil. Náklady jsou 42 milionů korun, dotace pokryje sedm milionů.

Rekonstrukce domu a půdní vestavba v Plynárenské bude stát 32 milionů, dotace bude osm milionů. V domě bude 15 bytů, z toho sedm se sociální službou, tři sociální byty bez podpory pracovníků a pět bytů bude pro zdravotně postižené.

Brno vlastní skoro 30.000 bytů. Většinu ale mají ve správě městské části, kterých je 29. Více než 50 bytů je startovacích pro mladé rodiny. Sociálních bytů je kolem 200.

Zdroj: ČTK