Stará Boleslav vyhlásila soutěž na novou školu. Má pojmout skoro tisíc žáků

Škola, školní třída
Zdroj: Shutterstock

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav postaví ve Staré Boleslavi novou školu zhruba pro 960 dětí. Návrh má vzejít z architektonické soutěže, jejíž podmínky zveřejnilo město. V létě chce město začít s projektovou přípravou. Škola, která by předběžně měla vyjít na 550 milionů korun bez DPH, by mohla být otevřena na podzim 2026.

Škola na tříhektarovém pozemku mezi ulicemi Třebízského a Lhotecká vznikne zřejmě jako svazková, tedy zřizovaná dobrovolným svazkem obcí. „O podmínkách svazku obcí zatím jednáme. Věříme ale, že s obcemi najdeme společnou řeč,“ uvedl starosta Robert Pecha (Vy jste město).

V nové škole se počítá s 36 kmenovými učebnami pro první i druhý stupeň a 15 až 19 odbornými učebnami. Součástí areálu má být například venkovní atletický ovál, tělocvična s využitím pro mimoškolní sportovní aktivity, aula pro 250 lidí a školní knihovna. Plánovaná školní kuchyň s kapacitou až 2500 jídel by do budoucna mohla zásobovat všechny boleslavské školy. „Přilákat kvalitní zaměstnance by měly pomoci i čtyři učitelské byty. A samozřejmě byt pro školníka, kterému poskytneme i prostornou dílnu,“ doplnil starosta.

Předmětem vyhlášené architektonické soutěže je novostavba základní školy ve Staré Boleslavi velikosti 4 x 9 tříd, I. a II. stupně, která poskytne nejen prostor pro výuku, sport a volný čas 900 dětem, ale přispěje svými prostory i kulturnímu a sportovnímu životu města. Odhadované stavební náklady na realizaci jsou 550 mil. Kč bez DPH. Soutěž tyto předpokládané náklady ověří a bude sloužit jako indikátor pro jejich případnou aktualizaci.

Výsledky architektonické soutěže by měly být známy v červenci. Město plánuje zveřejnit soutěžní návrhy v září na výstavě a v městském zpravodaji. Investici plánuje město uhradit z většiny z ministerské dotace. Vláda na podzim zvýšila dotaci na jedno žákovské místo z 800.000 korun na 1,1 milionu korun.

red