Nominujte osobnost na cenu Architekt roku 2019

Petr Hájek laureát soutěže Architekt roku 2018 Soubor budov DOX v Praze 7 realizace 2018
Zdroj: Benedikt Markel

Do 14. června lze nominovat osobnosti do soutěže Architekt roku. Cenu získává každoročně významný tvůrce, který se v období uplynulých pěti let svým inovativním přístupem významně zasloužil o architekturu v České republice, ať už vynikající architektonickou tvorbou či podporou kvalitní architektury.

Cena Architekt roku, kterou vyhlašuje společnost ABF, a. s., pořadatel stavebního veletrhu FOR ARCH, chce poukázat na význam a důležitost architektury a vystavěného prostředí pro náš život a kulturní rozvoj společnosti a rovněž na významnou roli architektů, kteří úroveň výstavby mohou ovlivňovat.
„Svým zaměřením toto ocenění skvěle doplňuje mozaiku ostatních cen udělovaných za architektonické počiny nebo celoživotní dílo. Otevírá dlouhodobě prostor pro aktuální výjimečné aktivity na poli architektury“, říká jeden z prvních porotců, architekt Zdeněk Fránek.

Ocenění totiž není určeno jen praktikujícím architektům, ale všem, kteří svým počínáním usilují o vznik kvalitní architektury, její propagaci a podporu. Oceněni proto v minulosti byli třeba umělkyně experimentující ve veřejném prostoru Kateřina Šedá, nebo popularizátoři architektury Adam Gebrian a Marcela Steinbachová. Loňským laureátem byl ale jeden z nejvýraznějších architektů na české scéně Petr Hájek (na snímku jeho soubor budov DOX+ v Praze 7).

Nominace posoudí odborná porota složená z laureátů předchozích ročníků a dalších významných osobností (architekti Adam Gebrian, Petr Hájek, Josef Pleskot, Marcela Steinbachová a umělkyně Kateřina Šedá) a vybere z nich 3-5 finalistů, z nichž vzejde vítěz vyhlášený na slavnostním ceremoniálu 10. září 2019 v CAMP v Praze.

Nedílnou součástí Architekta roku organizovaného společností ABF, a. s., je zvláštní cena Architekt obci, která se snaží upozornit na nutnost dobré spolupráce mezi architektem a samosprávou při tvorbě a plánování obce s důrazem na tvorbu veřejného prostoru. Cenu vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí ČR a časopis Moderní obec.

Termín uzávěrky přihlášek Architekt roku 2019: 14. června 2019 – e-mail: wagnerova@abf.cz
Termín uzávěrky přihlášek Architekt obci 2019: 10. června 2019 – e-mail: klimtova@smocr.cz

Více informací www.architektroku.cz