
Praha může opravovat Libeňský most jen podle původního návrhu, rozhodl ÚOHS
Pražská Technická správa komunikací (TSK) může pokračovat v rekonstrukci Libeňského soumostí pouze v rozsahu původně vysoutěženého projektu. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který tak nepovolil práce podle později přepracované dokumentace. Rozhodnutí je zatím nepravomocné a TSK proti němu může do 15 dnů podat rozklad. Mluvčí TSK Barbora Lišková uvedla, že se firma s rozhodnutím nejprve seznámí a následně se k němu vyjádří.
Zakázka na opravu byla zadána ještě před vznikem nové studie, která oproti původnímu návrhu obsahuje výrazné změny. Nejzásadnější z nich je nahrazení původního mostu přes Vltavu replikou na původních pilířích.
Antimonopolní úřad ve svém rozhodnutí konstatoval, že došlo k podstatné změně předmětu smlouvy. „Zatímco soutěž počítala s rekonstrukcí mostu, podle nových podmínek má být postaven celý nový most,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Podle úřadu tak došlo fakticky k zadání nové veřejné zakázky bez řádného výběrového řízení.
ÚOHS se případem zabýval již potřetí, přičemž předchozí dvě rozhodnutí ve prospěch TSK zrušil předseda úřadu Petr Mlsna.
Historická hodnota a nový přístup
Zakázku na opravu získala v roce 2022 společnost Metrostav TBR. Práce začaly téhož roku, přičemž loni byla zbourána část mostu směrem k Palmovce a letos v květnu začala výstavba nové konstrukce. Podle TSK má být na nahrazení hlavního oblouku přes Vltavu vypsán nový tendr.
Libeňské soumostí z roku 1928 navrhl architekt Pavel Janák. Objekt se nikdy nedočkal větších oprav. Vedení Prahy v minulosti zvažovalo demolici a výstavbu nové konstrukce, ale nakonec se rozhodlo pro obnovu v podobě repliky. Toto řešení podpořily výsledky statických zkoušek i zpřísněná evropská legislativa po pádu mostu v Janově.