Motýli OD Máj

Obchodní dům Máj se opět otevře lidem. Známe přesné datum

Obchodní dům Máj stavbaři rekonstruují od července 2022. Rekonstrukci dělá stavební společnost Metrostav, vyjít má na zhruba čtyři miliardy korun. Nový obchodní dům nabídne kromě prodejen i galerii, zábavní prostor či kavárnu s vyhlídkou.

Zrekonstruovaný obchodní dům Máj se otevře v pondělí 24. června. Zákazníci v novém Máji najdou například supermarket Tesco, lékárny, drogerie, kavárny, obchod s kosmetikou či prodejnu vína.

Třetí a čtvrté podlaží nabídne multifunkční zábavní prostor se zaměřením na děti starší 12 let, páté podlaží bude především pro rodiče s malými dětmi a šesté podlaží bude sloužit mimo jiné školám a školkám a bude se věnovat historii Prahy. Dělníci nyní podle mediální zástupkyně Michaely Fialové Rozšafné v budově dokončují poslední práce.

Na fasádě se objeví kontroverzní dílo

Na fasádě budovy má být umělecké dílo sochaře Davida Černého – dvě několikametrové pohyblivé plastiky motýlů, jejichž trupy budou tvořit nápodoby stíhaček spitfire. Dílo by se tak mělo stát poctou československým letcům bojujícím v druhé světové válce. Občanské sdružení Klub za starou Prahu s jeho umístěním nesouhlasí, jde podle něj o typický kýč.

Obchodní dům na rohu Spálené ulice a Národní třídy vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílače Karel Hubáček. Máj se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975. V roce 2006 ministerstvo kultury prohlásilo dům kulturní památkou.