Ivan Bartoš Ministerstvo pro místní rozvoj

Piráti podali trestní oznámení kvůli auditu digitalizace. Obviňují právníky z pokusu o ovlivnění

Piráti podali trestní oznámení kvůli podezření, že jim zástupce advokátní kanceláře Portos, která se podílela na auditu digitalizace stavebního řízení, nabídl nahlédnutí do finální zprávy výměnou za mírnější kritiku. Podle jejich vyjádření měl právník slíbit i zohlednění připomínek výměnou za „neútočení“. Firma Portos takové jednání popírá a označuje tvrzení za pomluvu, proti níž se hodlá bránit právní cestou. Informaci přinesla ČTK.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které je jedním ze zadavatelů auditu, se k věci odmítlo blíže vyjádřit s tím, že konečné znění zprávy bylo plně v rukou právní kanceláře. Úřad nemá informace, které by umožnily údajný kontakt mezi stranami komentovat.

Audit, který rozděluje: pozadí digitalizace stavebního řízení

Digitalizace stavebního řízení byla jedním z klíčových projektů bývalého ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti). Po jeho odvolání na podzim 2023 vláda rozhodla o ukončení původního systému a zadala nový. Současně byl objednán audit, který měl proces digitalizace přezkoumat. Na jeho právní části pracovaly kanceláře Portos (dříve Císař, Češka, Smutný) a MT Legal.

Z pracovního znění auditu vyplývá, že projekt měl zpoždění už před nástupem současné vlády. MMR navíc v počátcích nenajalo dostatek pracovníků, a projekt tak postupoval pomalu. Systém byl podle auditorů vyvíjen ve spěchu, především v důsledku legislativních změn. Finální zprávu plánuje MMR představit na tiskové konferenci 23. května.

Piráti: Nabídka byla za hranou, audit měl být nedotknutelný

Pirátský analytik Janusz Konieczny uvedl, že ho minulý týden oslovil známý společně s auditorem z Portosu s návrhem na „spolupráci“. Měl získat možnost nahlédnout do finální verze auditu ještě před jeho zveřejněním. Později podle něj nabídka zahrnovala i úpravy dokumentu podle připomínek Pirátů. Schůzka se měla konat v sídle Portosu, Konieczny ji ale odmítl.

Piráti považují takovou nabídku za nepřijatelnou. Podle nich by advokátní kancelář neměla mít právo audit jakkoli sdílet mimo rámec zadavatelů, natož jej upravovat podle požadavků politických subjektů. Předseda Pirátů Zdeněk Hřib varoval, že pokud podobnou nabídku dostali oni, nelze vyloučit, že obdobný přístup byl nabídnut i jiným politickým aktérům.

Portos: S návrhem na změny jsme nikdy nepřišli

Firma Portos jakékoli ovlivňování auditu důrazně odmítá. Komunikační šéf kanceláře Lukáš Koutník uvedl, že zpráva byla dokončena a odevzdána již 9. května a že po tomto termínu již nebylo možné do jejího znění zasahovat. Pirátská tvrzení označil za pokus odvést pozornost od vlastního selhání strany v rámci projektu digitalizace. Zdůraznil také, že zástupci Portosu souhlasili se schůzkou, která se však neuskutečnila.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, které je druhým zadavatelem auditu, odmítlo, že by zadání advokátní kanceláři proběhlo mimo rámec zákona. Podle mluvčí Kateřiny Procházkové bylo výběrové řízení v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a firma Portos splnila všechna kritéria.

MMR potvrdilo, že po předložení pracovní verze auditu poskytlo zpětnou vazbu, doplnilo kontext a další informace. Finální znění však zůstalo plně pod kontrolou advokátní kanceláře. Mluvčí Karolína Nová zdůraznila, že ministerstvo nemá ověřené informace o údajné komunikaci mezi zpracovatelem auditu a třetími stranami a nepovažuje za vhodné se k tomu vyjadřovat vzhledem k tomu, že samo bylo předmětem auditu.