Multifunkční stadion v Hradci Králové

Největší stavba v historii Hradce Králové. Fotbalový stadion otevře v srpnu

Stavbaři dokončují největší stavbu v novodobé historii stotisícového Hradce Králové, přestavbu fotbalového stadionu za 763 milionů korun včetně DPH. Kolaudace je naplánovaná na 30. června, první ligové utkání na 5. srpna a slavnostní otevření multifunkčního stadionu na 3. září letošního roku.

Novinářům to oznámila hradecká primátorka Pavlína Springerová (Hradecký demokratický klub) s tím, že s termíny by se už hýbat nemělo. Radnice v dubnu posunula termín slavnostního otevření o více než jeden měsíc.

Finišující stavbu si dnes prohlédl premiér Petr Fiala (ODS), který byl na návštěvě Královéhradeckého kraje. „Nejen pro Hradec Králové, ale i pro nás je to velmi důležité, protože sportu naše vláda věnuje velkou pozornost. Museli jsme stabilizovat situaci kolem Národní sportovní agentury (NSA), museli jsme do sportovního prostředí přinést určitou jistotu a stabilitu. Tady jsem si znovu potvrdil, jak kroky, které děláme v této věci, jsou důležité,“ řekl Fiala.

Z dotace nakonec sešlo

V souvislosti s hradeckým stadionem zmínil také žádost města o dotaci u NSA. „Minulé vedení NSA, ač původně přislíbilo, že se bude na tomto projektu podílet, to nakonec nerealizovalo. Myslím si, že více jistoty, více stability, předvídatelnosti do rozhodování Národní sportovní agentury je potřeba a že nové vedení toto zajišťuje,“ řekl Fiala.

Město žádalo u NSA dotaci na stadion, loni v dubnu dostalo její usnesení o zastavení řízení. Agentura v dopise zmiňovala, že poskytnutí dotace by představovalo veřejnou podporu podle práva Evropské unie, která není slučitelná s jejím vnitřním trhem. S výtkami a závěrem NSA ale město nesouhlasilo a podalo na agenturu správní žalobu. Zástupci radnice uvedli, že město v žalobě rozporovalo uvedené tvrzení agentury, upozorňovalo na procesní chyby a vzneslo i další námitky, například nesprávné posouzení použité metody Design & Build (Navrhni a postav) nebo netransparentní postup při vyhlášení výzvy.

Městský soud v Praze v lednu vyhověl správní žalobě Hradce Králové na NSA kvůli tomu, že zastavila řízení o dotaci na stavbu fotbalového stadionu. Agentura by tak měla ve věci znovu rozhodnout. Stadion se město rozhodlo postavit i bez dotace.

Stavba fotbalové arény začala v srpnu 2021. Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let. Stavební sdružení tvoří vedle Strabagu firmy Geosan Group a D&D Elektromont. Otevření stadionu pro veřejnost připravuje radnice ve spolupráci s městským prvoligovým klubem FC Hradec Králové.

Stadion by měl splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Kapacitu bude mít 9300 diváků. Provozovatelem arény by měl být klub FC Hradec Králové.

red