Revitalizace zimního stadionu v Opavě

Zimní stadion v Opavě získá moderní tvář. Začne se demolicí

Zchátralý zimní stadion v Opavě postavený v roce 1953 získá moderní tvář. Začátkem května začala rekonstrukce objektu. Práce za téměř 370 milionů korun potrvají přibližně dva roky. Po tu dobu budou hokejisté i veřejnost využívat náhradní kluziště u Městských sadů. Jeho výstavba začne v létě.

„Krytý zimní stadion v Opavě už léta nevyhovuje. Stavba je ve špatném stavu, neposkytuje návštěvníkům komfort, na který jsou zvyklí jinde. Proto se město rozhodlo tuto budovu z 50. let minulého století zásadně rekonstruovat a místo něj postavit moderní stadion, kde se kromě ledových sportů mohou pořádat i jiné sportovní, kulturní či společenské akce,“ řekl primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO). Podle něj vedení města volilo mezi rekonstrukcí a stavbou nové budovy.

Nakonec se zastupitelé rozhodli pro rozsáhlou opravu, která ale zachová některé historicky cenné architektonické prvky v interiéru zimního stadionu. Podle Navrátila architektonická studie týmu QARTA architektura pod vedením opavského rodáka, architekta Davida Wittasska očistila prostor haly od postupně provedených vestaveb a nechala vyniknout původní ocelovou konstrukci haly.

Úspornější a s novými tribunami

Samotná rekonstrukce začne demolicí budov, které nemají historickou hodnotu nebo nejsou potřebné. „Odstraněny budou dodatečně postavené ocelové tribuny a také část restaurace vysunutá do vnitřního prostoru. Na původních betonových stupních tribun zimního stadionu jsou navrženy nové tribuny pro přibližně 2000 diváků,“ dodal náměstek primátora Michal Kokošek (ANO).

Stadion byl vybudován v roce 1953 na místě dřívějšího stadionu postaveného v roce 1858, po Vídni a Budapešti byl největší v Evropě. Otevřen byl v roce 1954, roku 1956 byl jako třetí v republice zastřešen.

Dalším cílem obnovy areálu je vytvoření sportovního a wellness zázemí v moderní třípatrové budově. O rekonstrukci se zajímalo několik firem, finální nabídku pak podala firma, kterou rada vybrala. Zakázka zahrnuje demolici sousedící budovy bývalého autosalonu, celkovou revitalizaci stadionu a nové přístavby.

Počítá i s kompletním přebudováním energetiky budovy. Stavba je financována pouze z rozpočtu města Opavy. Po dobu rekonstrukce bude k dispozici náhradní ledová plocha, která se staví vedle fotbalového stadionu v Městských sadech za 20 milionů korun. Dokončena by měla být letos.

red