Škola, školní třída

Středočeský kraj rozdělí 90 miliónů. Poputují na výstavbu škol a školek

Středočeský kraj přispěje obcím na rozvoj základních a mateřských škol a na budování nových míst v základních školách. Připravuje dva nové dotační programy, ze kterých jim rozdělí až 90 milionů korun. Obce budou moct příspěvek využít k doplacení nákladů například při budování nových školních budov.

„Z krajského rozpočtu si nemůžeme dovolit výstavbu nových budov nebo rozšiřování stávajících objektů, ale chceme alespoň částečně pomoci obcím s financováním,“ uvedl hejtmančin náměstek pro finance a dotace Michael Kašpar (STAN). Nové dotace podle něj mají snížit finanční zátěž obcí a měst.

V programu na rozvoj a obnovu základních a mateřských škol kraj vyhradil 40 milionů korun. O peníze budou moct žádat obce, které už podporu ze státního rozpočtu získaly. Peníze z programu na zvýšení kapacit v základních školách budou moct žádat pouze obce, které nemají jiné veřejné zdroje. Kraj pro něj počítá s celkovou částkou 50 milionů korun. „Projekty by měly souviset s výstavbou, přístavbou, vestavbou nebo nákupem budovy pro účely provozu základní školy,“ uvedl kraj v tiskové zprávě.

O tuto dotaci může požádat obec, která je součástí obvodu obcí s rozšířenou působností Beroun, Kladno, Český Brod, Kolín, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Říčany a Černošice. „Jedná se o problémové oblasti, kde se aktuálně starostové potýkají s největšími problémy ohledně nedostatku míst ve školách. V minulosti se na nás opakovaně obraceli s žádostí o pomoc při řešení dané situace či například se stanovením spádové základní školy,“ uvedl krajský radní pro vzdělávání Milan Vácha (STAN).

Maximální výše dotace bude činit deset milionů korun, počítá se alespoň s padesátiprocentní spoluúčastí. Na podporu by podle Váchy měly dosáhnout i obce s menšími projekty, které nemají nárok na státní dotace. Nové programy vzniknou jako součást Středočeského infrastrukturního fondu.

red