fMUIL1

Jižní Morava po tornádu. Architekti, inženýři a technici nabízí obcím pomoc s obnovou

Česká komora architektů (ČKA) reaguje na živelnou pohromu, která postihla v minulém týdnu Hodonínsko. V koordinaci s Českou komorou inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) soustřeďuje nabídky pomoci svých členů s cílem zprostředkovat pomoc na konkrétní místa.

Česká komora architektů zaznamenala od svých členů velké množství nabídek bezplatné odborné pomoci postiženým obcím i jejím obyvatelům v podobě vypracování projektů rekonstrukce poškozených či nových domů místo zdemolovaných, urbanistických návrhů budoucí podoby obcí, včetně případného uspořádání architektonické soutěže, jejíž účastníci by se zřekli nároků na jinak běžné ceny
a odměny.

S nabídkou ČKA oslovila krizový štáb Jihomoravského kraje a hodlá využít spolupráce se Svazem měst a obcí ČR (SMOČR) a Sdružením místních samospráv (SMS). „Věřím, že tak jako po povodních v uplynulých dekádách, i obnova po řádění tornáda přispěje k lepšímu prostředí sídel na jižní Moravě, že se podaří postavit lepší domy a vzniknou kultivovanější veřejná prostranství,“ uvedl Jan Kasl, předseda ČKA.

ČKA rovněž v nejbližších dnech spustí webové stránky soustřeďující nabídky bezplatného či zvýhodněného architektonického poradenství pro oběti živelné katastrofy na Hodonínsku a současně jejich poptávku po těchto službách. Bude užitečný nejen pro jednotlivce, ale i organizace či samosprávy.

Ve čtvrtek 24. června se několika obcemi na Hodonínsku a Břeclavsku prohnalo tornádo o síle F4 (druhé nesilnější možné). Nejvíce postiženy byly obce Moravská Nová Ves, Mikulčice, Hrušky, Lužice a části Hodonína Bažantnice a Pánov. Poničeno bylo 1200 domů, mnohé z nich musí být strženy. Materiální škody se odhadují na 15 miliard korun. Při extrémní bouři zahynulo 7 lidí, dalších 200 až 300 bylo zraněno.

red