ASB Stavebnictví Okna a dveře Jak vybírat okna

Jak vybírat okna

Partneři sekce:

Moderní otvorové výplně musí splňovat vysoké nároky na technologické zpracování, užitné vlastnosti i design. O tom, jaké požadavky na okna klade dnešní doba, jsme si povídali s Janem Tušlem, jedním ze spolumajitelů značky VEKRA.

Při rozhodování o volbě otvorových výplní nejprve intuitivně saháme po nám milém materiálu, který zkrášlí dům zvenčí a poskytne žádoucí výhled zevnitř. Ale protože netěsnými výplněmi stavebních otvorů se může ztrácet až 25 % energie, je dobré, aby to byla především okna a dveře s vysokou těsností a tepelně izolačními schopnostmi.

Když v první polovině devadesátých let proběhla téměř plošná výměna nevyhovujících oken za plastová, došlo k razantním změnám v úspoře energií. Negativní stránkou však bylo téměř dokonalé utěsnění místností a díky nesprávnému větrání i následné problémy s vlhkostí. Přestože tato okna v podstatě stále fungují, byla konstruována tak, aby vydržela zhruba 30 let.

S jarním počasím se po zimní přestávce vrací období stavebních prací. Kvalitní okna jsou nemalou investicí, pokud ale výběr proběhne správně, v dlouhodobém horizontu se vyplatí – uspoří výdaje za vytápění, ochrání před venkovním hlukem a pomohou zabezpečit domácnost. Vhodně zvolená okna by navíc měla sloužit i desítky let. Tím nejdůležitějším přitom není jen jejich materiál.

Okno mělo dříve ve svém popisu práce charakteristickou trojici funkcí: v maximální možné míře osvětlit interiér, propojit vnitřek domu s venkovním prostředím a zároveň ho ochránit před povětrnostními vlivy. Dnes okna bereme čím dál tím častěji jen jako architektonický a estetický prvek, leckdy pak kvůli designu zapomínáme na jejich funkčnost.

Důvodů pro pořízení nových oken nebo pro výměnu starých oken za nové může být mnoho. V každém případě se jedná o důležité rozhodnutí, které ale ne vždy musí nutně vyřešit váš problém. Proto před finálním rozhodnutím věnujte dostatek času nejen pečlivému porovnání parametrů oken, ale také jejich bezprostřednímu okolí. Vaše okna, aby vnesla do interiéru osobitost a zároveň bránila úniku tepla, totiž musí být doplněna vhodným parapetem.

Okna do plochých střech typu F a typu C, která nabízí firma FAKRO, v sobě spojují vysokou funkčnost a velmi dobré termoizolační parametry. Zajišťují přísun dostatečného množství přirozeného světla a umožňují větrání interiérů pod plochou střechou.

Pokud jde o velikost a umístění prosklených ploch vůči světovým stranám, platí, že pro jižní fasádu by prosklení nemělo přesáhnout 40 % její plochy, při překročení tohoto poměru už dochází k přehřívání interiéru. K dostatečnému přirozenému osvětlení prostoru stačí prosklená plocha odpovídající 1/6 až 1/4 podlahové plochy místnosti.

Kvalitní výplně stavebních otvorů výrazným způsobem ovlivňují tepelné úspory a současně i efektivní využívání solárních zisků. Dvojnásob to platí u domů, splňujících pasivní standardy.

Pokud jde o kvalitu, pak je v zásadě je jedno, zda se jedná o okno do dřevostavby, do zděné či montované stavby. Vždy by totiž měla odpovídat kvalitě domu. Dřevostavba, která je řešená jako nízkonákladové bydlení, bude mít i své součásti v tomu odpovídající kvalitě. Protože u takovéto stavby převládá hledisko ekonomické, volba pravděpodobně padne na levnější standardní plastová okna.

Se zpřísňujícími se evropskými směrnicemi pro tepelnou ochranu budov jdou ruku v ruce množící se požadavky na výstavbu domů v nízkoenergetickém standardu, domů s téměř nulovou spotřebou energie a domů pasivních. Co tento vývoj znamená pro současné i budoucí nároky na vlastnosti oken?

Když se mluví o renovaci domu nebo bytu, většinou přijde řeč i na výměnu oken. Je to však vůbec potřeba? Nedají se původní okna upravit na standard nízkoenergetického bydlení? Bohužel, odpověď zní – ne. Neztrácejte však hlavu, ani oprava není k zahození, alespoň na určitou dobu.

Politika energetických úspor je v současné době jednou z hlavních priorit Evropské unie. Důvody je třeba hledat ve vysoké míře závislosti na importu surovin, ve značné nerovnováze mezi oblastmi produkce a spotřeby energie, stále rostoucími cenami energie a v neposlední řadě i v negativních vlivech zvyšování spotřeby energie na globální klima.

Při úvahách o moderním architektonickém vyhotovením oken musíme zaměřit pozornost i na kombinované okenní konstrukce, například dřevo-hliníková okna. Ta vynikají moderním a zároveň estetickým vzhledem, a navíc jsou vhodná i do nízkoenergetických a energeticky pasivních domů (EPD). Z exteriérové strany je rám okna hliníkový – tak si okno zachová čisté linie – v interiéru zase dřevěný.