ASB 5/2023

Vychází nové číslo časopisu ASB: Zaměřilo se na konverzi průmyslových staveb

Konverze (převážně) průmyslových staveb je jedním ze zásadních témat české architektury a developmentu obecně. A také hlavním tématem letošního pátého čísla časopisu ASB, které právě vychází. Představíme vám množství zajímavých realizací i chystaných projektů. Rovněž přinášíme obsáhlou reportáž z právě dokončené konverze Winternitzových Automatických mlýnů v Pardubicích.

Byla to ostatně nová podoba Automatických mlýnů, která inspirovala hlavní téma nového čísla. V reportáží šéfredaktora Matěje Beránka se podíváme, co vše stálo za úspěchem projektu architekta Lukáše Smetany. Jak se dozvíte, netkví to jen v tom, jak nyní po investování takřka jedné miliardy korun monumentální industriální areál vypadá, ale jak probíhala jeho realizace v těsné součinnosti soukromého investora, veřejných institucí a samospráv.

Konverze míst s industriální pamětí se však může nést i v mnohem subtilnějším měřítku, příkladem může být pokorná proměna bývalého skladu na sousedský prostor. Téma jsme se snažili uchopit zeširoka a věnovat se tak jeho různým rovinám – v novém čísle najdete například konverzi trutnovské elektrárny na galerii EPO1, trnavský Cukrovar, olomoucký Telegraph. Blíže jsme se podívali i na výsledky mezinárodní architektonické soutěže na dostavbu 4. kvadrantu pražského Vítězného náměstí. Připomeneme i 50. výročí dokončení ikonické budovy moderní architektury – opery v Sydney.

V novém čísle nechybí ani rozhovor, tentokrát s architektem Patrikem Hoffmanem, dále zde naleznete profil výtvarníka Davida Čápa a množství novinek z architektury, stavebnictví a byznysu.

Časopis ASB 5/2023 vychází 31. října. Objednat si jej můžete jednoduše zde nebo e-mailem na: distrib@jagamedia.cz. Doporučujeme výhodné předplatné časopisu ASB na celý rok s bonusem a dodáním domů či do kanceláře.
Časopis také v prodeji v Praze v knihkupectví CAMP – Centrum architektury a městského plánování a v knihkupectví Page Five na Letné.