Baraczek

Výměnek pro 21. století. Malometrážní domek se přizpůsobil životu seniorů

Malometrážní domek speciálně přizpůsobený potřebám seniorů Baraczek Senior začal vznikat na loňském Stavebním veletrhu Brno, na tom letošním autoři představují už hotový domek, který mohou dodat do 45 dnů od objednání.

„Naše společnost vyvinula a vyrábí stavebnicový konstrukční systém pro rampy, nájezdy, terasy a podobně. Loni jsme měli stánek na veletrhu hned vedle společnosti Baraczek. Z tohoto setkání a rozhovorů pak vznikl plán vytvořit nový typ baráčku, který by vyhovoval potřebám seniorů. Většinu života jsem se totiž zabýval sociálně zdravotní péčí,“ uvedl Martin Žárský ze společnosti Cub Systems.

Martin Toman ze společnosti Baraczek se návrhem zabýval z architektonického hlediska. „Začali jsme sbírat zkušenosti, chodili jsme za odborníky na seniorskou péči i za architekty, kteří se specializují na seniorské bydlení,“ doplnil Toman.

Prostor pro pečovatele

Na ploše 25 čtverečních metrů tak vznikl domek, který je plně bezbariérový, a to včetně koupelny. Vysoký strop, který se obvykle využívá k prostoru na spaní, je využitý jako prostor úložný, případně může sloužit potřebám pečovatele.

Domek kromě seniorů mohou využít i lidé, kteří potřebují speciální péči. Hlavním kritériem byla bezbariérovost a bezpečnost. „Znamená to speciální sanitu, jako jsou snížené toalety, naopak zvýšené umyvadlo. Snažili jsme se snížit riziko zakopnutí, odstranit ostré hrany. Jsou tu i technologická opatření. Přímo pro seniorské bydlení jsme vyvinuli noční osvětlení, které umožňuje bezpečný pohyb po domě, ale zároveň neblokuje produkci melatoninu, který je důležitý pro spánek,“ řekl Toman.

Baraczek
Baraczek | Zdroj: Baraczek

Seniorské malometrážní domky lze využít nejen jako samostatné rodinné domy. Naopak jejich koncepce je vhodná pro vznik seniorské vesničky namísto domovu pro seniory. „Přemýšleli jsme také, jak propojit dvě generace, kdy jedna pečuje a druhá péči potřebuje. Ten koncept není nový, takzvané výminky bývaly zcela běžné a náš domeček může tomuto účelu sloužit. Dá se snadno umístit na zahradu a poskytne vlastní prostor rodině i prarodičům,“ řekl Žárský.

Domek má energetický štítek kategorie A a provozní náklady při obydlení jedním člověkem jsou do 500 korun za měsíc. Pořizovací cena se liší podle požadavků klienta, plně vybavený domek na klíč lze dodat za 1,2 milionu korun.