Partneři sekce:
Gleis 21

Vídeňský Gleis 21: Komunitní bydlení budoucnosti

Projekt Gleis 21, přezdívaný jako Dům v Grätzel, nevytváří pouze přemostění mezi nově vznikající čtvrtí Sonnwendviertel, hlavním nádražím a zbytkem 10. vídeňského obvodu, ale je zároveň kooperativním prostředkem rozvoje celé oblasti. Na jeho směřování se totiž podílí celá místní komunita.

La Borda

Oceňovaná La Borda: Družstevní dům, který nepřestává žít

Družstevní bydlení La Borda v barcelonské čtvrti Sants vzniklo z prostého důvodu – ukázat, že lze důstojně bydlet, aniž by se člověk vydal všemi svými prostředky a nervy všanc klasickému komerčnímu, ale i veřejnému developmentu. Komunitní model tak stojí v přímém protikladu k zaběhlé praxi a umožnil tak architektům překonat mnohá omezení, kterými se jinak projekty bytových domů jen hemží.

Rezidence Štěpánov

Plánované bytové domy ve Valašském Meziříčí kladou důraz na ekologii

Čtyři bytové domy s 56 byty by měly vyrůst ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Město nabídlo developerům k prodeji pozemky o rozloze asi 5000 metrů čtverečních v lokalitě Štěpánov, dostalo čtyři nabídky, vítězem se stal projekt Rezidence Štěpánov. V červnu budou zastupitelé města rozhodovat o prodeji pozemků za cenu 3000 korun za metr čtvereční vítěznému investorovi.

Rezidence Michelangelova

Rezidence Michelangelova hlásí hotovo. Nabízí malý park a akustický komfort

V těchto dnech byla dokončena výstavba energeticky úsporného projektu Rezidence Michelangelova v Praze 10. Dům s 29 byty doplňují dva komerční prostory a malý park s hřištěm a altánem. Projekt, ve kterém developer otestoval nový typ vzduchotechnického potrubí pro zvýšení akustického komfortu, je již zcela vyprodaný.  

Panelový dům

Byty v panelácích stárnou. Při modernizacích však často chybí odborníci

Nekvalitní zateplování bez příslušného projektanta, přetěžování nosných konstrukcí dostavbami, často „divoké“ úpravy interiérů doprovázené bouráním dodatečných otvorů u nenosných, ale i nosných stěn, zřizování zelených střech bez statického posouzení únosnosti konstrukce… To jsou jen některé prohřešky, s nimiž se při stavebních úpravách panelových domů setkávají odborníci.

Life Park Residence

Změna v Bratislavě. V obytném souboru Life Park Residence lze přestavovat byty

V hlavním městě Slovenska rostou bytové domy jako houby po dešti. Co se týká rozměrů bytů, jsou novostavby přehlídkou prakticky celého spektra velikostí. Předloni dokončená realizace dvojice objektů obytného souboru Life Park Residence na ulici Drotárská cesta zastupuje velikostně sestupný pól bytové tabulky a svými dimenzemi prezentuje změnu v nastaveném developerském trendu obytných budov.

Ilot Queyries Apartment Building

Revoltující geometrie Ilot Queyries je počátkem nové čtvrti

Aktuální realizace bytové výstavby v Bordeaux je jako stránka vytržená zprostřed knihy. Chápeme, že za ní stojí jistý význam a reputace tvůrce, ale přesto je pro nás její poselství bez kontextu neuchopitelné. To proto, že Ilot Queyries je třeba chápat jako detail velkého celku. Vznikající novostavby atypických tvarů jsou totiž součástí mnohem širšího plánu.

Dom Wielopokoleniowy

Wroclaw ukazuje, jak na multigenerační sociální bydlení

Nestává se často, aby na cenu Mies van der Rohe byla nominována celá čtvrť. Zatímco se po inspiraci ohlížíme většinou do kulturně nám blízké Vídně, míjíme bez pozornosti fantastické projekty, které realizují naši polští sousedé. Sídliště Nowe Zernike začalo vznikat v roce 2011 pod záštitou Dolnoslezské komory architektů a města Wroclaw a mezi desítkami mimořádně zajímavých projektů vyniká právě tento.

Les Habitations Saint-Michel Nord

Úpravy udělaly z kanadské čtvrti důstojnější místo pro život

Upřímná výpověď surového materiálu a brutalistické pojetí architektury bylo pro montrealskou čtvrť Saint-Michel typická. V průběhu 70. let tu vznikla řada zdařilých místních adaptací tohoto stylu a práce Philipa Bobrowa k nim nepochybně patřila též. Jenže trendy se mění.

Praha shutterstock 668793685

Praha plánuje bytový projekt u připravované stanice metra Nové Dvory

Pražská developerská společnost (PDS) připravuje projekt stavby bytů na parcelách kolem budoucí stanice metra D Nové Dvory. V projektu má být podle odhadu asi 50 bytů. Vedení města navíc již dříve schválilo, že PDS připraví několik dalších domů. Největší projekt v Dolních Počernicích má nabídnout 330 bytů. Město plánuje i družstevní výstavbu.