Topná sezona se blíží. Proč se vyplatí topit dřevěnými briketami?

Dřevěné brikety a pelety se v posledních letech staly hitem moderního vytápění. Hodí se především do budov, kde lidé hledají ekologický a zároveň ekonomický způsob vytápění. Jaké jsou výhody dřevěných briket a jak poznat ty skutečně kvalitní?

Pokud jste nyní zvyklí topit klasickým dřevem, ale zrovna nejste dvakrát nadšení z toho, že musíte dřevo nejdříve zpracovat, pak popřemýšlejte o dřevěných briketách nebo peletách. Na trhu jich je dostatek, a pokud jimi stavbu dobře zásobíte, máte s pohodlným vytápěním vystaráno na několik dalších let.

Vysoká výhřevnost a minimum kouře

Jestliže hledáte dřevěný materiál s vysokou výhřevností a dlouhou dobou hoření, se kterým se navíc snadno manipuluje, dřevěné brikety jsou dobrou volbou. Produkují totiž minimum kouře a navíc jsou skladné a dobře stohovatelné, jelikož se vyrábí ve tvaru kvádru, bloku či cihel.

Ekologický materiál vhodný do kamen, kotlů i krbů

Nejenže se jedná o vysoce ekologický materiál určený k výhřevu domů, ale lze jej využít i v rozličných spalovacích zařízeních. Dřevěné brikety se hodí do jak kamen, tak i krbů a kotlů. Popel z mnoha typů dřevěných briket je navíc vhodný i ke hnojení zahrady.

Díky nízkému obsahu vlhkosti (něco kolem 10 %), jsou dřevěné brikety vysoce výhřevné. Zároveň jsou vhodné i na podpal, tudíž není třeba používat podpalové dřevo.

Jak poznat skutečně kvalitní briketu?

Kvalitní briketu poznáte snadno i jako úplný laik – jakmile k ní přičichnete, měli byste jasně cítit dřevo. Kvalitní dřevěné brikety se totiž vyrábějí ze slisovaných dřevěných pilin. Míra slisování je tak vysoká, že by se briketa neměla drolit nebo dokonce rozpadnout v ruce.

Tip: Jestliže chcete dosáhnout maximální účinnosti dřevěných briket, topte s nimi ve chvíli, kdy má spalovací zařízení uzavřený přívod vzduchu.

Pamatujte také, že brikety hořením zvětšují svůj objem. Neplňte tedy spalovací zařízení briketami až po okraj, ale spíše do poloviny.

Dřevěné pelety jako vhodná alternativa briket

Jestliže vám z nějakého důvodu dřevěné brikety nevyhovují, můžete zkusit dřevěné pelety, někdy také zvané peletky. Ty se obvykle vyrábějí z drceného dřevěného odpadu, který je slisován do sebe. Vznikají tak malé dřevěné pelety, které nabízí vysokou výhřevnost, dlouhou trvanlivost (skladujete-li je na suchém místě) a zároveň i dlouhou dobu hoření.

Pro pelety potřebujete speciální peletová kamna

Před koupí dřevěných pelet však myslete na to, že k jejich spalování potřebujete speciální peletová kamna, případně automatické kotle na pelety. Jestliže chcete mít s výhřevem co nejméně práce, doporučujeme pořídit peletové kotle, které nabízí automatické zapalování, přikládání, a dokonce i samočistící funkce.

Ušetřete si starosti s vynášením popela

Pokud se o peletový kotel a vytápění chcete starat naprosto minimálně, poohlédněte se po modelu s automatickým odpopelněním. Pelety samy o sobě produkují minimum popela a s touto funkcí se nutnost popel vynášet ještě oddálí. Ve výsledku tak stačí popel vynášet třeba jen jednou za měsíc, samozřejmě v závislosti na velikosti budovy.

Doporučujeme kupovat pouze kvalitní dřevěné pelety s příslušnými certifikáty, které poznáte podle označení ENplus (A1, A2 a B).

Rozhodli jste se, že vyměníte klasické dřevo za dřevěné brikety? Vyberte si na Merxu.com a získejte slevu 3 000 Kč na první nákup. Jistě vás potěší také doprava zdarma i pro zahraniční objednávky a garance nejnižší ceny. Pokud někde najdete levnější produkt, čeká vás dorovnání ceny a 10% sleva k tomu.

 ZDROJ: PR článek společnosti Merxu s.r.o.