Nástroje proti přehřívání interiéru. Systém rovnotlakého větrání s rekuperací chladu je velmi účinný

Zehnder ComfoAir Q certifikace Passive House
Zdroj: © Zehnder Group

Přehřívání domů a bytů, k němuž dochází jako vedlejší efekt postupného zvyšování venkovních teplot vlivem změny globálního klimatu, se dnes stalo větším „strašákem“ než snaha o jejich vytápění. Využití větrání s rekuperací chladu o vysoké účinnosti podstatně snižuje riziko nesnesitelně zahřátých interiérů.

Přitom problém přehřívání dnes dokáže významně ovlivnit ekonomiku provozu domácností žijících jak v bytech, tak v rodinných domech. Patrný je zejména ve městech neboli v téměř jakémkoli urbánním prostředí, kde dochází ke vzniku tepelných ostrovů.

Tepelné ostrovy

Chybějící zeleň, velké betonové či asfaltové plochy ulic a náměstí, stejně jako množství skleněných fasád způsobují, že ve městech nedochází k ochlazování prostřednictvím odpařování vlhkosti z půdy. Města tak sama ve dne absorbované teplo vyzařují a podílejí se na výše zmíněném efektu přehřívání budov. V zalidněných oblastech se předpokládá, že efekt městských tepelných ostrovů způsobuje nárůst teploty až o 8 stupňů.

Nástroje proti přehřívání

Měření paradoxně ukazují, že tepelná izolace, jejíž účelem je primárně chránit budovy před úniky tepla z interiéru, jako ochrana proti přehřívání nemusí fungovat. Svojí roli ale hraje i barva fasády či střešní krytiny. Vysoké exteriérové teploty mění její účinnost. Efektivnější jsou kupříkladu venkovní žaluzie nebo tradiční nástroj – klimatizace.

Z CSY ERV Summer Illustration CZ
V létě, resp. za horkých dnů dochází k odvodu tepla (a vlhkosti u jednotek s entalpickým výměníkem) z venkovního vzduchu dříve, než je přiveden do interiéru. | Zdroj: © Zehnder Group

Jak (ne)funguje klimatizace

Klimatizace odstraňuje mnoho nevýhod spojených s otevřeným oknem, ale zároveň přináší také řadu nových nevýhod, a to jak pro jednotlivé uživatele, tak pro společnost jako celek. Jedná se o energeticky náročnou a nákladnou alternativu, která, vzhledem ke své vysoké spotřebě energie, má za následek dodatečné emise CO2.

Klimatizace také nevyměňuje vnitřní vzduch, protože ten cirkuluje stále dokola. Jeho výměna pomocí tradičního větrání otevřenými okny naopak způsobí, že se do interiéru dostává přehřátý venkovní vzduch. Navíc rostoucí poptávka po běžném způsobu chlazení, a zejména klimatizaci, má za následek mnohem větší spotřebu elektřiny, což ještě více zesiluje skleníkový efekt a defacto posiluje nežádoucí trendy globálního oteplování zmíněné v úvodu.

Zehnder bypass
Modulační bypass – velká technologická výhoda řešení Zehnder – nastavuje „inteligentním“ způsobem úroveň zpětného získávání tepla a chladu. | Zdroj: © Zehnder Group

Stop přehřívání

Ideálním přístupem je vzít v úvahu všechny dostupné metody již ve fázi návrhu a výstavby domu. To zahrnuje orientaci domu vůči slunci, výsadbu stromů, stavbu střešních přesahů a zahrnutí ochrany proti slunci (konstrukční, přírodní nebo formou žaluzií), méně skla na fasádě a větrání během letních nocí (konstrukční). Jako velmi účinné a efektivní řešení se jeví systém řízeného větrání s možností rekuperace chladu.

Rovnotlaké větrání s účinnou rekuperací chladu

Zehnder proto jako podpůrný nástroj pro vypořádání se s těmito problémy nabízí zdravou, i energeticky úspornou metodu rovnotlakého větrání. Tento systém výměny vzduchu dodává čerstvý venkovní vzduch, filtruje jej a upravuje na komfortnější teplotu a vlhkost pro použití v domácnosti.

Množství aktivně přiváděného čerstvého venkovního vzduchu a aktivně odváděného použitého vnitřního vzduchu je naprosto stejné, jinými slovy vyvážené. Odvětrávaný vzduch obvykle odchází z kuchyně, koupelny nebo toalety, příchozí čerstvý vzduch se nejčastěji distribuuje do obývacích pokojů a ložnic. To vytváří komfortní vnitřní klima, stejně jako příjemnou teplotu, to vše samozřejmě s podporou topného a případně chladicího systému.

Zehnder CSY ComfoPost Print 78071
Snadno instalovatelným prvkem za větrací jednotku je výměník Zehnder ComfoPost pro dohřev, dochlazování a odvlhčování vzduchu. | Zdroj:© Zehnder Group

Větrací jednotka s certifikací pro teplá podnebí

Jako konkrétní řešení přináší Zehnder větrací jednotku ComfoAir Q, která získala jako první nový druh certifikace pro teplá podnebí od Passive House Institute, a to díky vysoké efektivitě zpětného získávání chladu až 87 % a účinnému bypassu pro ventilační chlazení.

Jednotka zajišťuje, samozřejmě vedle možnosti rekuperace tepla, právě i rekuperaci chladu díky velké ploše výměníku ve tvaru diamantu. Velkou konkurenční výhodou je využití modulačního by-passu s možností jemného nastavení míry zpětného získávání tepla/chladu.

Automatická regulace větrání obstará přívod vzduchu s teplotou, která komfortně optimalizuje tepelnou pohodu uvnitř objektu. Jinými slovy, pomůže tedy k ohřátí, případně ochlazení interiéru na základě informací z teplotních a vlhkostních čidel a paměťového bloku jednotky. Tato unikátní technologie adaptivního řízení komfortní teploty Climate Switch zajistí stabilní vnitřní klima vysoké kvality po celý rok.

Zehnder CSY ComfoAir Q 600 ST ComfoFond L Q cw520 cp180 detail wheel ComfoPipe Compact Print 72073
Solankový zemní výměník tepla Zehnder ComfoFond-L Q využívá obnovitelné energie ze země pro ochlazování přiváděného venkovního vzduchu v létě a jeho předehřev v zimním období. | Zdroj: © Zehnder Group

Další produkty a příslušenství Zehnder

Pro ještě vyšší komfort bydlení nabízí Zehnder zařízení, umožňující ochlazování nebo ohřívání přiváděného čerstvého vzduchu – představujeme ve fotogalerii.

Téma ochlazování rodinného domu pomocí řízeného větrání bylo předmětem webináře. Podívejte se na detaily našich řešení a představení výhod ZDE.

Zehnder CSY ComfoAir Q 600 ST ComfoCool Q cp180 milieu bike ComfoPipe Compact Print 72069
Systém větrání při použití Zehnder ComfoAir Q bude možné od počátku roku 2022 rovněž volitelně rozšířit (i zpětně doplnit) o klimatickou jednotku Zehnder ComfoClime (jako nástupce Zehnder ComfoCool – na obrázku), energeticky efektivní díky invertorové technologii. | Zdroj: © Zehnder Group

ZDROJ: PR článek společnosti Zehnder

RubrikyVětrání a klimatizaceŠtítky