Den architektury v Brně představí na přelomu září a října unikátní stavby i místa

V programu připomene i sochařku Sylvu Lacinovou nebo progresivního krajináře Ivara Otrubu.

V Pátek začíná festival Den architektury. Největší architektonický festival u nás nabídne od 29. září do 5. října na více jak 450 zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Nabitý a pestrý program má i Brněnská část festivalu, která zahrnuje exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem, přednášky, cyklovyjížďky nebo program pro děti.

Festival má v letošním roce motto „Objev konstrukce“ a zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století. Nejinak tomu bude i v Brně a festivalové návštěvníky pozve například na architektonicky unikátní výstaviště, do vodojemů na Žlutém kopci nebo sportovního areálu TJ Tesla.

Brněnský program také připomene dvě významné osobnosti jejichž tvorba je spojena s Brnem. Vzdá poctu sochařce Sylvě Lacinové, od jejíhož narození uplynulo letos 100 let , a také krajinářskému architektu Ivaru Otrubovi, který by se v letošním roce dožil 90 let.

Moravská galerie
Moravská galerie | Zdroj: SMART Communication

Na nejrůznějších místech republiky Den architektury také připomíná dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a také realizace jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety.

Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity rezervace předem. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.

1 ročník festivalu Den architektury se zaměří na výrazné a ojedinělé konstrukce vybraných staveb. V Brně se tak mohou zájemci vydat například s architektkou brněnského výstaviště Lenkou Štěpánkovou po výstavních pavilonech na Brněnském výstavišti.

Vedle nejvýznamnějších památkově chráněných pavilonů A a Z, které v době svého vzniku představovaly to nejprogresivnější v československé architektuře, budou součástí prohlídky i další objekty. Dále bude možné navštívit unikátní industriální prostory vodojemů na Žlutém kopci nebo sportovní areál TJ Tesla na Lesné.

TIC Brno
TIC Brno | Zdroj: SMART Communication

Dílo brněnské rodačky a sochařky Sylvy Lacinové, která měla zásadní vliv na podobu brněnského veřejného prostoru a vytvořila zde přes šedesát monumentálních sochařských realizací, připomene festival komentovanými procházkami. Zájemce pozve například na sídliště Lesná nebo po významných dílech Sylvy Lacinové v centru města v kontextu dalších realizací sochařek a architektek.

Procházka je součástí doprovodného programu k velké retrospektivní výstavě Evy Kmentové, která se koná v Domě umění od 23. srpna do 19. listopadu. V dalším programu se Den architektury zaměří na téma propojování výtvarného umění a architektury v průběhu 20. a 21. století. Zájemci se mohou například vydat za uměleckými díly od renomovaných brněnských výtvarníků na sídlišti Juliánov.

Po stopách krajinářského architekta Ivara Otruby se festival vydá například do Botanické zahrady a arboreteta Mendelovy univerzity, parku Lužánky, Tyršova sadu, areálu brněnského výstaviště či na sídliště Juliánov. Program pozve i do Paláce šlechtičen, na jehož přestavbě a rekonstrukci se v 60. letech 20. století podílel vedle Bohuslava Fuchse také Ivar Otruba. Procházky doplní i přednáška Otrubovy žačky a krajinářské architektky Markéty Veličkové.

 

Program nabízí i celou řadu dalších tematických procházek, které se zaměří například na sportovní halu Rondo a její okolí, brněnské realizace Otto Eislera, jednoho z nejvýraznějších meziválečných brněnských židovských architektů, stavební vývoj Králova Pole na přelomu 19. a 20. století, tzv. chrámy peněz – postmoderní architektura bankovních domů a spořitelen v devadesátých letech 20. století, nebo krajinářskou architekturu na sídlišti Juliánov. Pozve také na komentované prohlídky areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny nebo Fakultní nemocnice Brno Bohunice. Dále nabízí možnost navštívit například Bauerův zámeček, který je dílem Adolfa Loose, Palác šlechtičen nebo prohlídky Uměleckoprůmyslového muzea.

V hledáčku má festivalový program i nejnovější architektonické počiny. Zájemci o současnou architekturu mohou například využít příležitost nahlédnout do nově vzniklých ateliérů Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity od Michala Palaščáka nebo se vydat na procházku po kvalitních příkladech současné architektury v Ostopovicích.

Zdroj: SMART Communication

Den architektury se věnuje i celé řadě aktuálních témat či staveb v Brně nebo regionu, které si zaslouží pozornost. Dlouhodobou otázkou je budoucnost Obchodně průmyslového paláce (pavilon A) na brněnském výstavišti. Připomene také plánovanou demolici obchodního domu Prior (dnes OC Dornych), který bude možné mimořádně navštívit rámci divadelního představení Analýza bydlení. V dalším programu se například zaměří na cykloopatření a úskalí vytváření bezpečného prostoru pro lidi na kolech v Brně či park na Moravském náměstí.

Nabitý program tradičně nezapomíná ani na ty nejmenší a nabízí hned několik workshopů. Čeká na ně například workshop Pojď si hrát na architekta, na kterém si spolkem artschool.cz ve spolupráci s Fakultou architektury VUT budou formou her, tvoření a dalších aktivit objevovat možnosti konstrukcí. Další workshop nese název Do nitra sochy a nejen děti se na něm mohou zapojit do tvorby obří společné sochy, ale dozví se i řadu dalších zajímavostí o sochařském umění.

Workshop povede Jana Kaštánková z Lidského Mraveniště. Nejmenší mohou v rámci festivalu zavítat i na výtvarný workshop do Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie, na němž je opět čeká společná tvorba velkolepého uměleckého díla, na kterém se seznámí s nejrůznějšími výtvarnými technikami.

Zdroj: SMART Communication

Festival Film a architektura 2023 nabídne v Brně dosud nejbohatší filmový výběr, filmové hosty i výjimečná místa promítání

Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Mimo dalších 28 měst zavítá i do Brna, kde představí ve dnech 29. 9. – 5. 10. 2023 celkem 12 filmů s tématem architektury, tvorby měst a designu. Doposud nejbohatší program bude představen v zavedených kinech i v architektonicky zajímavých lokací, jako je funkcionalistická vila Tugendhat.

Speciální bude projekce filmu o již zbouraném brutalistním bytovém komplexu Robin Hood Gardens konaná příhodně v OD Prior, kterému hrozí stejný osud. Součástí projekcí budou i diskuze s českými i zahraničními tvůrci a dalšími hosty. Více informací naleznete na webu www.filmarchitektura.cz.

 Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

Zdroj: SMART Communication

Pořádá: Kruh z.s.

Pod záštitou: Česká komora architektů, Svaz měst a obcí České republiky
Za finanční podpory: Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha, statutární město Brno, Státní fond kultury ČR, Česká komora architektů, Nadace české architektury, Městská část Praha 5, Městská část Praha 7, Městská část Praha 10

Základní partner: KOMA
Partner: Národní knihovna České republiky, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Centrum architektury a městského plánování

Cyklo partner: Rekola Bikesharing s.r.o.
Hlavní mediální partner: Dolce Vita

Mediální partneři: Český rozhlas Vltava, Rádio Praha, Radio 1, Deník N, ASB, Architect+, Archiweb.cz, ArtMap, ERA 21, EARCH, GoOut.net, PROPAMÁTKY, Stavba, StavbaWEB

Mediální partneři Slovensko: ASB, archinfo.sk, Projekt, SAB/STAVEBNICTVO a BYVANIE, ročenka TOP TRENDY

ZDROJ: PR článek společnosti SMART Communication