Ventilátory pro tepelná čerpadla vzduch-voda

Obr. 4 Ventilátory AxiBlade jsou výkonné a efektivní a fungují v široké škále aplikací.

Tepelná čerpadla jsou v oblasti topných systémů velice žádaná. S výkonem od 3 do 30 kW jsou vhodným řešením pro samostatně stojící rodinné domy i sdílené bydlení. Nízké pořizovací náklady, jednoduchá instalace a malé rozměry z nich dělají velice zajímavou alternativu vytápění nejen pro novostavby, ale jsou vhodná také pro modernizaci vytápění u stávajících budov. Moderní EC ventilátory pak hrají důležitou roli v efektivitě a ekonomickém provozu.

Tepelná čerpadla vzduch-voda čerpají teplo z okolního vzduchu a přenášejí ho do topného systému, který pak vytápí obytné prostory nebo ohřívá vodu. Ventilátory zajišťují potřebný průtok vzduchu přes výparník, přičemž nejlepších výsledků je vždy dosaženo v případě, že jsou ventilátory poháněny moderními EC motory. Jsou energeticky úsporné a velice tiché, mají nastavitelnou rychlost a dlouhou životnost.

Axiální nebo radiální ventilátor?

Existují dva typy tepelných čerpadel voda-vzduch, pro vnitřní a venkovní instalaci (obr. 1). Oba typy kladou na ventilátory odlišné požadavky (obr. 2). Při vnitřní instalaci je venkovní vzduch nasáván jedním potrubím a později vyloučen jiným. Pro toto použití jsou díky své konstrukci, která je vhodná do vyšší tlakové zátěže, ideální radiální ventilátory. Jsou velmi kompaktní a použitelné pro vnitřní omezený prostor.

Obr. 2 Charakteristické zvýšení tlaku pro axiální a radiální ventilátory.
Obr. 2 Charakteristické zvýšení tlaku pro axiální a radiální ventilátory. |

Platí to také pro systémy, které kombinují tepelné čerpadlo a rezidenční větrací jednotku (obr. 3). Oproti tomu u venkovních instalací, kde výparník je oddělená jednotka, která je spojená rozvody s jednotkou vnitřní, není prostor většinou problém. Pro tyto sestavy se využívají hlavně tiché axiální ventilátory.

Obr. 3 Tepelná čerpadla vzduch-voda kombinovaná s centrálním větracím systémem.
Obr. 3 Tepelná čerpadla vzduch-voda kombinovaná s centrálním větracím systémem. |

Díky širokému portfoliu produktů nabízí specialista na motory a ventilátory ebm-papst správné řešení pro každé tepelné čerpadlo voda-vzduch. Například ověřené axiální ventilátory HyBlade nebo nové ventilátory AxiBlade (obr. 4) jsou vhodné pro použití do tepelných čerpadel pro venkovní instalaci. Zvláště ventilátory AxiBlade jsou přizpůsobitelné pro širokou škálu použití a jsou vysoce efektivní a výkonné.

Dobrou volbou pro tepelná čerpadla ve vnitřních instalacích a kombinovaných systémech jsou pak nové radiální ventilátory RadiCal (obr. 5), které jsou aerodynamicky optimalizovány z hlediska energetické výkonnosti a nízké hlučnosti.

Obr. 5 Ventilátory RadiCal jsou tiché, chytré a energeticky úsporné.
Obr. 5 Ventilátory RadiCal jsou tiché, chytré a energeticky úsporné. |

O společnosti ebm-papst

Skupina ebm-papst je předním světovým výrobcem ventilátorů a motorů. Od svého založení tato technologická společnost neustále nastavuje standardy na celosvětovém trhu. Vývoj pokrývá oblast od elektronicky řízených EC ventilátorů přes aerodynamická vylepšení lopatek ventilátorů až k výběru materiálů ze zdrojů šetrných k životnímu prostředí, přičemž jednou z možností jsou i biomateriály.

Ve fiskálním roce 2018/2019 společnost dosáhla obratu ve výši 2,185 miliardy EUR. Společnost ebm-papst zaměstnává na celém světě ve 29 výrobních závodech (včetně Německa, Číny a USA) a ve 48 prodejních kancelářích přibližně 15 058 zaměstnanců. Ventilátory a motory od lídra celosvětového trhu lze nalézt v mnoha odvětvích včetně vzduchotechniky, klimatizace a chlazení, domácích spotřebičů, topení, IT a telekomunikací, stejně jako v automobilech a užitkových vozidlech.

Více informací najdete na www.ebmpapst.cz.

Přijďte se seznámit s novinkami na veletrh Aquatherm 2020, který se koná ve dnech 3. – 6. 3. 2020 v areálu PVA Letňany v Praze. Navštivte nás na našem stánku č. 221 v hale 2.

Zdroj: PR článek společnosti ebm-papst

RubrikyTepelná čerpadlaŠtítky