Rekreační dům Martina Ručky
Galerie(9)

Svoboda bydlení v přírodě

Když se řekne udržitelný zdroj energie, většině lidí v hlavě vytane představa velkých vodních elektráren, otáčejících se lopatek větrníků a pole pokrytá tisíci metrů čtverečných solárních panelů. Udržitelné bydlení ale může znamenat něco mnohem přístupnějšího – pár panelů na střeše, jednoduchý systém a vědomí vlastní soběstačnosti a nezávislosti. Může to být příběh o tom, jak moderní technologie umožnily dávný sen o bydlení blízko přírodě, aniž by se při tom člověk musel vrátit do minulého století.

Dřevěnice v Hostýnských vrších

Ve vlastnoručně postaveném dřevěném domě v Hostýnských vrších žije rodina Genzerova – Petr, Olga a půlroční Rozálka. Stavebního inženýra Petra zaujala idea nezávislosti a většího souladu se světem přírody asi před čtyřmi lety a od té doby zkoumal možnosti, které mu přináší skloubení osvědčených tradičních technologií a moderní svět techniky.

Chalupa Genzerových v Hostýnských vrších
Chalupa Genzerových v Hostýnských vrších |

Přestože si tedy postavili dřevěnou chalupu a jejich denní rytmus je spojen i s péčí o domácí zvířata, nejedná se o žádné poustevníky nebo zblázněnou ekomatku s přítelem. „Žije se nám tu krásně, pohodově, přírodně, ovšem s využitím všeho, co potřebujete k životu. Tedy včetně pračky, počítače, mobilního telefonu, dvou ledniček, elektrické trouby, plynového sporáku,“ říká Petr.

Nezávislost na distribuční síti mu zajišťuje soustava solárních panelů a akumulačního zařízení. Zálohou na dobu kolem zimního slunovratu je pak naftový agregát.

Dům na kopci je tedy na rozdíl od stále běžnější situace, kdy je fotovoltaika hlavním zdrojem energie v letních měsících, ale v zimních je do objektu dodávána energie ze sítě, zcela ostrovním domem. A to i z hlediska vody – protože jí v místě není velký nadbytek, součástí historicky vypadající chalupy je i systém na recyklaci vody.

Olga a Rozálka Genzerovi
Olga a Rozálka Genzerovi |

„Vodu využijeme bezezbytku. Do pračky je jí dost, na vaření, hygienu i zalévání také,“ říká Olga.
Návratnost větší počáteční investice je podle Petra šest let, zatím si ale za svým rozhodnutím stojí a považuje ho za dobrou volbu. Jeho alternativa, která v sobě spojuje to nejlepší z tradice a budoucnosti, je založená na jednoduché snaze žít dobře. „Hodláme rozšířit rodinu, dávat dětem pocit bezpečí a svobody v přírodě. A samozřejmě taky dokonalé přírodní produkty, nejen mléko a maso, ale například i čistou biozeleninu.“ A to vše díky energii ze slunce.

Chata na Zlínsku

Martin Ručka žije celý život ve městě, ale na stará kolena ho to táhne do přírody – chová včely a užívá si přírody v okolí Bělova na Zlínsku. Veškerý komfort mu při tom nabízí energeticky soběstačný rekreační dům, který je vybudován na místě, kde by bylo dotažení standardních sítí obtížné a nákladné.

Moderní a pohodlný dům
Moderní a pohodlný dům |

„Vždycky jsem tíhl k přírodě, celý život jsem obdivoval lidi, kteří s ní dokázali žít v co nejužším souznění. Mám už určité roky a cítil jsem, že nastal čas. Proto tahle stavba v lůně přírody. Nejdříve jsem ovšem našel vhodný pozemek, až pak jsem svůj cíl odprezentoval nejbližším,“ říká aktivní osmapadesátník Martin.

Přestože se nepovažuje za ekologického fanatika, baví ho poznávat nové věci a pro chod své chaty se rozhodl používat primárně solární energii. Kdyby mu byla zima, počítá, že si přitopí v krbu nebo pomůže plynovou centrálou, ale nejdříve chce využít všech možností akumulačního systému.

„Když bude méně slunce, použijeme naakumulované energie. To nastane v zimních měsících. Jsme na to připraveni. A jedna věc je důležitá, nemusíme žít pořád maximalisticky, umíme se se ženou uskrovnit, když to bude potřeba,“ říká.


Chalupa Genzerových v Hostýnských vrších
Pohled na střechu domu Genzerových
Olga a Rozálka Genzerovi
Solární panely
Rekreační dům Martina Ručky
Solární panely na střeše
Moderní a pohodlný dům
Martin Ručka

TEXT: RED
FOTO: FITCRAFT ENERGY